Ako to dopadlo?

Prvý ročník VIFI FESTU prekonal očakávania organizátorov

 

V dňoch 25. - 27. mája 2018 sa podujatie VIFI FEST (Vidiecky FIlmový FESTival) uskutočnilo v šiestich zo siedmich zapojených obcí, roztrúsených po celom Slovensku. Bzince pod Javorinou, Červeník, Kláštor pod Znievom, Oravská Polhora, Voznica a Zemplínske Hámre sa stali dejiskom prvého ročníka festivalu, ktorý si kladie za úlohu nielen prinášať na súčasný vidiek súčasné filmy, ale aj podporovať spoločenský život lokálnych komunít. Práve ich členovia a členky niesli na svojich pleciach úlohu zostaviť program a zorganizovať doma podujatie, koordinované autorom myšlienky, filmovým scenáristom a študentom Sokratovho inštitútu Petrom Gašparíkom.

Festivalu vo viacerých obciach neprialo počasie, záujemcov o filmové umenie však napriek tomu prilákalo a odhadované čísla návštevnosti prekonalo o celých 32%. Pozitívne ohlasy vo väčšine zapojených dedín motivovali lokálnych organizátorov k prípravám na ďalšie filmové premietania.

K zapojeným obciam sa pred záverom školského roka pridá ešte Mokrá Lúka. Z organizačných dôvodov organizátorky presnuli tamojšie premietania na 23. júna 2018 a pripravujú hromadu sprievodných akcií pre všetky generácie.

Druhý ročník filmového festivalu VIFI FEST by sa mal uskutočniť v priebehu júna, alebo júla 2019 a počet zapojených obcí by mal stúpnuť zo siedmich na desať.