Ako to dopadlo?

"Internet nie je na srandu!" žiaci na Myjave hovorili o tom,
čo ich na internete ovplyvňuje.

Počas piatich stretnutí, v období marca a mája 2018, žiaci základnej školy na Myjave diskutovali o tom, ako vnímajú internet a nové médiá. Internet sa totiž stal súčasťou ich života, je zdrojom informácií a zábavy. Avšak často je problém identifikovať, čo na internete je pravda. O to, aby bol online priestor bezpečný pre mladých ľudí sa pokúšajú mnohé iniciatívy, žiaľ doposiaľ slovenské školy nemajú možnosť kvalitného vzdelávania v tom, ako sa orientovať v nových médiách a online priestore - rozvoj mediálnej gramotnosti je však pre žiakov nesmierne dôležitý.

Pomocou aktivít, ktoré pripravili študentky Trnavskej univerzity v Trnave, sa žiaci na chvíľku ocitli v koži novinára, trolla či personalistu a snažili sa poznať, ako možno využívať internet a sociálne siete tak, aby nám pomáhali nájsť relevantné a pravdivé informácie.

Vďaka projektu zamysli.sa sa mohli naučiť, ako zistiť pôvod obrázkov a informácií, ako používať online priestor bezpečne, čo z toho, čo zverejníme na internete je ešte naše a že youtuberi nás môžu mnohému zaujímavému naučiť.

Myšlienka vznikla ako záverečný projekt študentky Sokratovho inštitútu Jany Fúskovej, ktorá pracuje na Slovenskej akadémii vied a Trnavskej univerzite v Trnave.