Ako to dopadlo?

Viac zelene pre Štúra či pre Bánovčanov?

Bánovce nad Bebravou sú o niečo zelenšie. V apríli tam dobrovoľníci začali s výsadbou stromov v rámci projektu Viac zelene pre Štúra. Celkovo v rámci prvej fázy iniciatívy na území mesta pribudne viac ako 150 stromov.

 

S projektom výsadby drevín prišli bývalí študenti Gymnázia Janka Jesenského, členovia rady mládeže, ktorí oslovili na spoluprácu samosprávu. „Projekt Viac zelene pre Štúra vznikol ako súčasť môjho štúdia na Sokratovom inštitúte a po predstavení myšlienky vedeniu mesta sme sa pustili do jeho realizácie,“ povedala iniciátorka aktivity Diana Jakubíková.

V poslednom období podľa nej padlo na území mesta približne 250 stromov. „Veľmi sa nám páčila environmentálna nálada, ktorá sa niesla Slovenskom v minulých mesiacoch, rozhodli sme sa, že ju využijeme a tých 250 stromov nášmu mestu vrátime späť,“ ozrejmila.

S realizáciou projektu začala miestna mládež už vlani. „Minulý rok v decembri si mali možnosť ľudia adoptovať svoj vlastný vianočný stromček. Tento vianočný stromček bol živý, v kvetináči, ľudia sa  oň starali tri mesiace a teraz majú možnosť si ho vysadiť aj na verejné priestranstvá,“ priblížila študentka Sokratovko Inštitútu.

Projekt reaguje i na veľkú veternú kalamitu spred dvoch rokov, pri ktorej prišlo mesto o 330 stromov. Pomocnú ruku aktivistom a mestu podali i štátne Lesy SR, a to metodicky i materiálne, povedal primátor Marián Chovanec. „Zmapovali sme všetky lokality, kde je nutné dať zeleň a oživiť ich. Samospráva prispela i finančnou čiastkou,“ doplnil.

Celkovo pribudne v Bánovciach nad Bebravou približne 300 drevín, ide o listnaté i ihličnaté stromy.