Ako to dopadlo?

Obyvatelia Palisád plánujú na Škarniclovej skrášliť verejný priestor

Susedia z okolia Palisád zbierajú peniaze na revitalizáciu zanedbaného verejného priestoru na Škarniclovej ulici veľmi funkčným, moderným spôsobom. Cez stránku startlab.sk - crowdfundingovú platformu zameranú na všeobecne prospešné projekty. Vyzbierné peniaze chcú využiť na úpravu terénu, vysadenie zelene, osadenie mobiliáru a ping-pongového stola a premenu priestoru na mestský park.

Pre vysvetlenie – crowdfunding je kolektívne financovanie projektov. Výsledná suma sa skladá z mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených. Dva týždne pred koncom výzvy mali už od podporovateľov zozbieraných 60 percent z celkovej sumy 2000 eur.

„Sme susedia z okolia bratislavských Palisád. Trápi nás stav verejných priestorov v našom meste, a preto to chceme zmeniť. Začíname najbližšou plochou v okolí - Parkom na Škarniclovej ulici. Podporu nám už vyjadrilo Staré Mesto, internát Svoradov a postupne sa pridávajú ďalší. Aj vaša pomoc môže premeniť park na živé a atraktívne miesto!“ píšu autori projektu na stránke, kde majú aj svoje video. Ak sa im podarí vyzbierať celú sumu, plánujú vysadiť po obvode živý plot a tiež trvalkové záhony na tieňomilné trávy. „Rozbité asfaltové plochy odstránime a nahradíme substrátom zeminy, ktorý dokáže absorbovať zrážky. Znížime tak prašnosť celého parku. Rešpektujúc už existujúce vychodené trasy, vytvoríme nové mlátové chodníky, ktoré takisto prispejú k ekologickej funkcii parku,“ informujú potenciálnych prispievateľov. A napokon chcú v rámci utuženia susedských vzťahov osadiť aj ping-pongový stôl.

Ak sa im podarí vyzbierať viac, teda 2500 eur, sľubujú bylinkovú záhradu, ak 3000 eur, šachový stôl pre susedské turnaje.

Zaujímavé je aj motivovanie prispievateľov. Kto venuje 10 eur, na jednej z troch pripravovaných brigád, si môže časť živého plota osobne zasadiť alebo odniesť domov. Kto 15 eur, dostane tieňomilný trvalkový záhon, kto 25 eur, stolnotenisový set a kto 200e, jeho meno bude vygravírované do nerezovej tabule osadenej v parku.

Všetci účastníci projektu sa stretnú na troch susedských brigádach, počas ktorých nie­len zrevitalizujú prostredie, ale sa aj spoznajú, možno aj pri grilovačke. Spoja užitočné s príjemným.