23. 11. 2022
Nežnú revolúciu hodnotí prevažne priaznivo len 48 percent ľudí na Slovensku. Výsledky prieskumu Inštitútu pre verejné otázky nás naozaj šokovali.
Stále naliehavejšie sa ukazuje, že demokracia je veľmi krehká a o slobodu treba neustále bojovať. O tú slobodu, ktorá je v spojení so zodpovednosťou kľúčová pre spolunažívanie v mieri, ochranu ľudských práv a neobmedzený rozvoj talentu a schopností.
Deň boja za slobodu a demokraciu je pre nás v Sokratovom inštitúte najdôležitejším sviatkom v roku. Preto sme uplynulý týždeň na sociálnych sieťach venovali Nežnej revolúcii a jej odkazu.
Väčšina našich absolventov a absolventiek Nežnú revolúciu nezažila na vlastnej koži alebo si ju nepamätá. Napriek tomu k nej majú silný vzťah a veľmi si cenia slobodu, ktorú im priniesla. Uvedomujú si aj zodpovednosť, ktorá k tomu patrí a potrebu chrániť demokraciu, ktorá je na Slovensku stále krehká. Viac vyjadrení si prečítajte tu.
Naopak, väčšina účastníkov kurzu Za obzor má 17. november živo v pamäti. Niektorí boli dokonca priamymi účastníkmi a pomáhali s organizovaním protestov. Viac o ich skúsenostiach a postojoch si prečítajte tu.
Odporúčania na knihy, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť udalosti a význam novembra 1989, pripravil kníhkupec z Prešova a náš absolvent, Tomáš Fedorko. Viac o ňom na www.knihyodtomasa.sk
1. Koniec nehybnosti
Súbor úvah vo forme občasných denníkových zápiskov od Silvestra 1987 do konca februára 1989. Milan Šimečka svojimi glosami podal výrečné svedectvo o atmosfére prednovembrového roku 1988, v ktorom zachytil pozvoľný pád normalizačného režimu a zdanlivo nehybnú atmosféru v spoločnosti.
2. Medzi Slovákmi
Je možné milovať krajinu, ktorá vás zavrhne len preto, lebo chcete žiť slobodne? A čo vlastne určuje váš vzťah k spoločnosti? Disident a novinár Martin M. Šimečka vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický.
3. Mojich 30 rokov
Knihu ponovembrových príbehov vytvorilo osemnásť rôznorodých ľudí, ktorí napísali spolu šestnásť príbehov, spomienok, či reflexií a dve obrazové rekapitulácie ostatných troch desaťročí: od osobných životných udalostí – tragických aj radostných – až po analytický pohľad na spoločenské a politické zmeny. Pestrú skupinu, v ktorej nájdete napríklad aj Jana Urbana, Oľgu Valkovú, Mira Švolíka, Fera Guldána, Zuzanu Mojžišovú či Inge Vagačovú, spojila osoba Fedora Gála, vytrvalého hľadača dialógu.
4. 30 – ako sme to vedeli
„Počas jesenných rozhovorov s Martinom Mojžišom, z ktorých vznikla táto kniha, som si opakovane uvedomil, ako veľmi je to, čo sa na Slovensku počas 30 rokov reálne dialo, vzdialené od toho, čo si o tom väčšina ľudí myslela a myslí. Nebolo to veselé zistenie.“ Štefan Hríb
5. Od totality k slobode
Kniha je venovaná pádu komunistického režimu v roku 1989 v širších medzinárodných súvislostiach. Približuje dramatickú situáciu druhej polovice 80. rokov a napokon aj dôsledky, ktoré so sebou rok 1989 priniesol.
6. Nežná revolúcia. Cesta k slobode
Nežná revolúcia v roku 1989 predstavuje jednu z najvýznamnejších udalostí v našich novodobých dejinách. Hoci bol jej priebeh v porovnaní s ostatnými medzníkmi našej modernej histórie oveľa menej dramatický, vytvára na osi dejín ostrý predel nielen medzi dvomi historickými epochami, ale aj medzi úplne odlišnými spoločnosťami a spôsobmi života.
7. Všetko malo byť inak. Slovensko po roku 1945
Tip zo Sokratovho inštitútu. Získate prehľad o našich novodobých dejinách. Kniha historika a absolventa Sokratovho inštitútu Martina Poscha a Martina M. Šimečku. Napísaná jednoducho, pútavo a zrozumiteľne.
Šesť tipov na filmy a dokumenty o udalostiach a osobnostiach našich novodobých dejín pre vás pripravila dokumentaristka a naša absolventka Dorota Vlnová.
1. Papierové hlavy
Film vypovedá o histórii našej spoločnosti v priebehu rokov 1945 – 1989 v mozaike autentických archívnych materiálov, výpovedí svedkov aj štylizovaných hraných sekvencií.
2. Letová správa OK 89 – 90
Dlhometrážny dokument o udalostiach u nás v období jedného roka od leta 1989 do leta 1990.
3. Spýtaj sa vašich
Film prináša pútavú „oral history“ mozaiku spomienok bežných ľudí na 17. november. Vnáša svieži pohľad na prežívanie malých osobných dejín v kontexte veľkých spoločenských zmien s odstupom 30 rokov.
4. Nežná
Krátkometrážny študentský dokumentárny film, ktorý sa zameriava najmä na ženy. Tak málo sa o nich vie, a napriek tomu zohrali kľúčovú úlohu a dopomohli, aby tá naša revolúcia bola naozaj NEŽNÁ.
5. Evoluce 4 z revoluce
Štvordielny dokumentárny cyklus predstavuje portréty štyroch osobností Nežnej revolúcie v priebehu 20 rokov: Michaela Kocába, Martina Mejstříka, Jana Rumla a Kryštofa Rímského.
6. Ukradnutý štát
Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska. Diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia.
Mladí ľudia sa často v školách dozvedia viac o praveku, neolitickej revolúcii alebo o Sumeroch ako o 17. novembri. Komenského inštitút preto pripravil webinár nielen pre učiteľov o tom, ako diskutovať o období komunizmu, ktoré aktivity použiť na vyučovaní a k tomu prináša tipy na metodické materiály, cvičenia a videá. Nájdete ich aj v komentároch k webináru.
Hosťami webináru boli učiteľ Adam Baran, historik Martin Posch a Martin M. Šimečka.
Záznam z webináru nájdete tu.