7. 2. 2022

Americký hudobník, ktorý pomohol viac ako 200 členom vystúpiť z hnutia Ku Klux Klan, bude hovoriť naživo v našej online diskusii 8. februára o 18:00.

Daryl Davis je americký černošský hudobník, ktorý sa rozhodol svoj život okrem umenia zasvätiť aj inému dôležitému poslaniu. Dlhodobo vedie dialóg s členmi Ku Klux Klanu, vďaka čomu sa mu podarilo presvedčiť viac ako 200 členov tohto hnutia, aby z neho vystúpili.

S rasizmom sa prvýkrát stretol ako 10-ročný, keď po ňom skupina neznámych ľudí začala na ulici hádzať kamene a fľaše. „Ako malý chlapec som nedokázal pochopiť, že ma nenávidí niekto, kto ma vidí prvýkrát v živote. Chceli mi ublížiť len kvôli farbe mojej pleti. Ako ma môžu nenávidieť, keď ma vôbec nepoznajú?“ pýtal sa sám seba aj okolia.

Dospelí mu povedali, že ľudia sú skrátka takí, ale Darylovi toto zjednodušené vysvetlenie nestačilo. Veril tomu, že nikto sa len tak nenarodí s pocitom nenávisti voči druhému človeku. Preto sa začal osobne zhovárať aj s extrémistami, ktorí ho považovali za menejcenného, a nenásilnou cestou sa snažil zmeniť ich pohľad na svet. „Vnímanie človeka môže byť veľmi vzdialené od reality. Ale ak ho kvôli tomu napadneme, hoci len slovne, prirodzene sa začne brániť a svoj postoj nezmení. Skôr naopak, utvrdí sa v ňom. Preto je dôležité trpezlivo mu predostrieť iný, lepší pohľad. Ak sa s ním sám stotožní, môže sa stať jeho novou realitou,“ hovorí.

Zároveň tvrdí, že premárnená príležitosť na dialóg je premárnenou príležitosťou na riešenie konfliktov. „Nemôžeme čakať, že nás ľudia budú počúvať, ak my nepočúvame ich. Nerešpektujem tvrdenia členov Ku Klux Klanu, ale rešpektujem ich právo vyjadriť sa.“ Podľa Davisa nemôžeme zmeniť názory všetkých; niektorí zostanú rasistami až do smrti. Dôležité je skúsiť to s nimi a dať im dostatok času na zmenu.

Študenti Sokratovho inštitútu mali nedávno možnosť porozprávať sa s Darylom Davisom online počas workshopu facilitácie a vedenia skupiny.

8. februára o 18:00 sa do diskusie s ním a s moderátorkou Natáliou Pindrochovou môžete zapojiť aj vy. Živé vysielanie aj záznam nájdete na facebookovej stránke Sokratovho inštitútu.

Za finančnú podporu pri realizácii diskusie ďakujeme Veľvyslanectvu USA na Slovensku.


Autorka článku: Barbora Micháľová