Počas predĺženého víkendu sme sa stretli vo Vzdelávacom centre Zaježová na premiérovom workshope venovanom téme Rómov na Slovensku a generačnej chudobe. Tentoraz sme mali možnosť vypočuť si až päticu lektorov, ktorí vo svojich blokoch pokryli niekoľko tematických okruhov:

  • ALEXANDER MUŠINKA, kultúrny antropológ z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity, priblížil historický a sociálny kontext.
  • O systémových riešeniach na úrovni štátu nám porozprával MARTIN VAVRINČÍK, bývalý advokát, ktorý pracoval na sociálnej inklúzii rómskych komunít na Ministerstve sociálnych vecí a v neziskových organizáciách ETP Slovensko, Človek v ohrození a Projekt DOM.ov.
  • Tému zdravia a života v komunite pokryl ANDREJ BELÁK, etnológ a antropológ Slovenskej akadémie vied, expert organizácie Zdravé regióny, ktorý získal ocenenie Biela vrana.
  • Blokom vzdelávania nás previedli INGRID KOSOVÁ, odborníčka na Montessori pedagogiku, ktorá sa venuje témam inkluzívneho vzdelávania, rodovej rovnosti či diskriminácie rómskych žien, spolu so STANOM DANIELOM, ľudsko-právnym a politickým aktivistom.

Na workshop sme išli s nádejou, že viac pochopíme kultúru a mentalitu Rómov a nájdeme začiatok riešení generačnej chudoby na Slovensku. Z workshopu sme odchádzali s výzvou nedeliť sa na Rómov a Nerómov a spoločne žiť vo vzájomnom rešpekte a porozumení, ako ľudské bytosti bez nálepky etnicity, národnosti, štátnej príslušnosti či sexuálnej orientácie. A v tom môže začať každý sám prácou na sebe.

Ďakujeme našim partnerom Accenture na Slovensku za finančnú podporu projektu, Nadácii Pontis a spoločnosti Vacuumlabs za poskytnutie bezplatného PCR testovania pre účastníkov.