SÚČASNÍ ŠTUDENTI ROČNÉHO PROGRAMU
12. ročník (2024/25)

DAMIÁN BARÁNEK
Damián, rodák z Rajeckej doliny, je kreatívny a ambiciózny absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave. Svoj život už sedem rokov spája s mestom v ktorom študoval. Pochádza zo 7 detí a rodina je na jeho prvom mieste. Už čoskoro ho čaká svadba a záleží mu na budúcnosti jeho detí, preto vníma zapojenie sa do spoločensky prospešných aktivít ako svoju prioritu. Považuje sa za kreatívneho a ambiciózneho človeka s nekonečnými nápadmi. Vo voľnom čase hľadá inšpiráciu pri bicyklovaní, behu a plávaní, čo prispieva k jeho neustálej kreativite. Pracoval ako projektový manažér v neziskovom sektore, v súčasnosti rozbieha vlastnú firmu v oblasti digitálneho marketingu.

MICHAELA CINGEĽOVÁ
Miška študovala na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Už počas strednej školy sa začala venovať dobrovoľníctvu, v ktorom pokračuje až do dnes. Jej prioritou sú deti a mládež, ku ktorým má najbližšie. Najväčšiu skúsenosť s dobrovoľníctvom však mala počas vysokej školy, kde bola dlhodobou dobrovoľníčkou v doučovacom programe Spojivko v Banskej Bystrici. V rodnej obci Malcov (okr. Bardejov) sa venuje viacerým aktivitám, od spoluorganizovania letných táborov pre deti v obci, či cestovateľských a diskusných worshopov v miestnej knižnici. Práve tam prispieva aj svojou kreatívnou a umeleckou dušou. Aktuálne je triednou učiteľkou štvrtáčiek a štvrtákov na Luníku IX. v Košiciach a skúma čaro Montessori pedagogiky. Jednoduché nastavenie, ktorým sa riadi je: Dúfaj! Snívaj! Ži!

POLINA DRACHENINA
Poli sa narodila a vyrastala na Kryme v meste Jalta. Po dokončení strednej školy sa presťahovala na Slovensko, kde dokončila bakalárske štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pracuje na oddelení školstva, športu a mládeže na bratislavskom magistráte. Popri práci sa venuje veľkému množstvu vecí - umeniu, dobrovoľníctvu, aktivizmu v organizáciách ako Povstanie pokračuje alebo Cyklokuchyňa. Má rada veľa vecí a veľa ľudí, a preto vo svojom projekte chce spájať rôzne komunity.

LUCIA EŠTOČINOVÁ
Lucia má 29 rokov a pochádza z Prešova. Tu žije, pracuje, tvorí a teší sa zo života. Je vyštudovaná pedagogička, aktuálne pôsobiaca v oblasti neformálneho vzdelávania ako lektorka environmentálneho vzdelávania. Ak je niekto, kto miluje svoju prácu, tak je to práve Lucia. Jej srdcovkou sú témy spojené s environmentalizmom, ekológiou, odpadovým hospodárstvom, udržateľnosťou a klimatickými zmenami. Je vášnivou čitateľkou a občianskou aktivistkou, nepohŕdne výživne stráveným časom v prírode alebo na yogamatke a je vernou fanúšičkou neustáleho sebavzdelávania. Sokratov inštitút je pre ňu miestom, kde sa môže znovu posunúť o čosi ďalej, pretaviť svoje vízie v realitu a prispieť v rámci svojich možností k tomu, aby mohlo byť Slovensko kvalitnejším miestom pre život.

DAVID FENDRICH
David vyrastal v dedine uprostred šírych lánov polí Trnavskej pahorkatiny. Odjakživa rád spoznával a objavoval krajinu v okolí svojho bydliska. Väčšinu dospelého života sa živil čajom v bratislavských čajovniach. Skrz zdedenú záhradu, v ktorej vyrastal, sa pred piatimi rokmi začal zaujímať o ovocné stromy. Celoživotný záujem o prírodu tak vyústil do pohltenia ovocinárstvom. Založil preto občianske združenie Fándlyho záhrada, ktoré zveľaďuje historický sad v Naháči. Ovocinárstvu by rád prinavrátil jeho zašlú slávu a inšpiroval aj iných ľudí k objavovaniu dávno zabudnutých rozmerov krajiny.

IVETA FIĽOVÁ
Pochádza z folklórnej dedinky Heľpa, vyštudovala na Katolíckej univerzite v Ružomberku filozofiu (a momentálne si dokončuje z filozofie doktorát). Ivet pracuje v Slovenskej organizácii pre výskumné a vývojové aktivity ako projektová manažérka, kde sa venuje projektom zameraným na popularizáciu vedy ako aj prepájanie akademického a súkromného sektora. Pracuje tiež v Teach for Slovakia ako finančná špecialistka. S obľubou prepája ľudí, ktorí spolu dokážu vytvoriť nové hodnotné iniciatívy. Rada sa zamýšľa nad životom a v rozhovoroch ide do hĺbky. Ideálny relax je pre ňu príroda a čas, kedy len je. Má rada nové výzvy a snaží sa žiť život zmysluplne. Preto rada svoje schopnosti a skúsenosti využíva pri zlepšovaní svojho okolia.

ANNA GAJDOŠOVÁ
Anička pochádza z východu a žije v Piešťanoch. Je maminou 2 malých detí. Náročnosť materstva ju šokovala a zároveň veľa naučila. Do Sokratovho inštitútu sa prihlásila, lebo chce podporiť mamky na ich ceste materstvom. Veľmi citlivo vníma prežívanie detí. Zaujíma sa o rešpektujúci prístup vo výchove a aj o to, ako sa nespracované zážitky a traumy z detstva môžu prejavovať v roli rodiča. Veľkú dôležitosť prikladá vnímavému a láskavému prístupu vo vzťahoch - k sebe, deťom, okoliu. Anička študovala Multimédiá na VŠE v Prahe a Organizačné inovácie a podnikanie v Kodani. Sociálne inovácie, dizajn orientovaný na ľudí, psychológia, tvorba obsahu či podnikanie sú témy, ktoré ju zaujímajú. Popri rodičovskej pracuje ako špecialistka na predaj na Amazone a vytvára OZtko Podpor MAmu. Anička sa rada smeje, objavuje a nevie sa nabažiť chvíľok bezstarostnosti. Baví ju vymýšľať možnosti a hľadať riešenia. Aj keď už má realistickejší pohľad na svet, veta “To sa nedá.” jej stále nič nehovorí.

KATARÍNA HOZLÁROVÁ
Katarína je aktívna, pozitívna a spoločenská, no užíva si pokoj, pomalé rozhovory pri čaji a prechádzky sprevádzané spevom vtákov. Po štúdiu v Bratislave a Čechách sa rozhodla vrátiť sa do rodného mesta - Nových Zámkov. Na základnej škole, ktorú sama v detstve absolvovala, pôsobí ako pedagogická asistentka pre žiakov s narušenými komunikačnými schopnosťami, učí hudobnú výchovu a koordinuje environmentálne programy. Rovnováhu medzi prácou a oddychom nachádza v galériách, na divadelných predstaveniach, európskom kine a koncertoch rôznych hudobných žánrov. Jej záujmom je prinášať živé umenie a kultúru aj do rodného mesta, kde už 10 rokov vedie hudobný festival, spolupracuje na organizovaní podujatí a diriguje spevácky zbor. Katarínina osobná skúsenosť z kultúrne a jazykovo rozmanitého prostredia ju utvrdzuje v názore, že spoznávaním iných kultúr človek rastie. Aj toto presvedčenie bolo jej motiváciou zapájať sa do Erasmus+ projektov pre pracovníkov s mládežou, vďaka ktorým mala možnosť cestovať, spoznávať ľudí a kultúry, zlepšiť sa v jazykoch a (niekedy aj doslova) prinášať korenie do učiteľskej zborovne v Nových Zámkoch. Katarína rada trávi čas v rodinnej permakultúrnej záhrade, kde sa učí trpezlivostI a vytrvalosti. Vždy ocení kvalitné jedlo, čaj, víno či dobrý podnet do debaty.

PAVOL ILČÁK
Pavol pochádza z Popradu, ale momentálne študuje v Bratislave odbor archívnictvo muzeológia a digitalizácia kultúrneho dedičstva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Primárne od začiatku vysokej školy začal byť aktívny vo viacerých dobrovoľníckych iniciatívach. Momentálne je jeho najväčšou záľubou pomoc pri oprave historických pamiatok (hradov) na území našej krajiny. Aktívny je aj v študentskom divadle a spolupodieľal sa napríklad aj pri organizovaní študentského veľtrhu práce pre študentov. Vždy sa snaží byť aktívny v spoločensko-kultúrnych témach a mať v nich prehľad. Považuje to za dôležitú súčasť kritického premýšľania každého z nás. Okrem spomínaných aktivít rád vypne aj pri turistike alebo blúdení ulicami našich miest a nasávaním ich atmosféry či návštevou kultúrnych inštitúcií (špeciálne v Bratislave, Košiciach, či Žiline).

MARTINA JURČÍKOVÁ
Martina tlmočí a študuje architektúru. Za svoj domov považuje predovšetkým akékoľvek miesto, kde sa nachádza jej vlastná knižnica. Geograficky by sa ním dalo označiť stredné Slovensko a Praha. Za najväčšiu výzvu v živote považuje uvedomovanie si zneužívania moci a keďže si najviac priestoru pre slobodu a rešpekt vytvárame cez pozornosť a empatiu, snaží sa ho absorbovať z dobrých textov a autentických stretnutí s druhými. Za svoje poslanie považuje tento priestor rozširovať. Jej najväčším snom je naučiť sa skladať hudbu k poézii, ktorú zatiaľ ukladá do šuflíku.

EMA KNÉBLOVÁ
Ema pochádza z Piešťan, no väčšinu svojho času trávi na myjavských kopaniciach v jej záhrade a chalupe z nepálenej hliny. Od malička sa venuje záhradkárčeniu, umeniu, hudbe a mnohým ďalším oblastiam. Počas štúdia učiteľstva psychológie a výtvarnej výchovy v Nitre absolvovala kurz permakultúrneho dizajnu, čo považuje za jedno z najlepších rozhodnutí jej života. Po dokončení výšky sa prihlásila na absolventskú stáž cez Erasmus ako fotografka a správca sociálnych sietí v českej organizácii Permakultura CS, kde aktuálne voľne pokračuje v téme svojej diplomovej práce (dokumentárna portrétna fotografia). Okrem toho je súčasťou tímu Permakultúra SK a spolupracuje so Školou permakultúry. Ak ju stretnete na ulici, tak bude mať pravdepodobne hlinu za nechtami, na čo je značne hrdá, ruky pofŕkané farbou a široký úsmev na tvári.

VANDA KONIAROVÁ
Vanda sa najlepšie cíti v prírode. Po strednej škole si zbalila kufre a precestovala kus sveta. Na Kanárskych ostrovoch žila 4 roky, ale vrátila sa a zistila, že chce žiť na Slovensku. Jej domovom sa pred pár rokmi stala malá dedinka na Horehroní Horná Lehota, kam sa spolu s manželom a psíkom presťahovali z mesta. Študovala anglický jazyk v odbornej komunikácii v Trnave a momentálne pokračuje na magisterskom stupni v Banskej Bystrici na Univerzite Mateja Bela, kde študuje prekladateľstvo a tlmočníctvo v kombinácii s filozofiou. Pre Vandu je dôležitý čas strávený osamote v prírode a horách. Súťažne sa venuje horským a ultra behom. Okrem toho svoj voľný čas trávi so psíkom, s knihou alebo v záhradke. Vanda sa zapája do viacerých komunitných akcií a tým aspoň trošku mení svet okolo seba. Jej snom je preložiť knihu a venovať sa prekladu (pretože slová majú silu). Verí, že ak sa stretnú podobní ľudia s podobným cieľom, tak je možné všetko.

ALEX KRAJČO
Alexa od ranného veku lákalo objavovať a posúvať hranice svojho myslenia, hoci si to ani neuvedomoval. Jeho cesta viedla technickým vzdelaním na strednej škole, kde mu učarovala technika a myslenie s ňou spojené. Keďže má rád výzvy, rozhodol sa nepokračovať v IT v profesijnom živote a namiesto toho vyštudoval odbor filozofia – história na Univerzite Mateja Bela. Absolvovanie magisterského štúdia v tomto odbore mu umožnilo premýšľať nad problémami v ich najkomplexnejších podobách a preto sa rozhodol začať pretavovať toto teoretické poznanie do praktickej roviny vo svojom rodnom meste, Banskej Bystrici. Momentálne pracuje ako galerijný knihovník v Stredoslovenskej galérii, ktorá sa mu stala prakticky druhým domovom.

ANDRÁS LÉPES
Pochádza z Dunajskej Stredy, ale už takmer 10 rokov žije v Bratislave. Po absolvovaní športového gymnázia študoval manažérsku matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Po absolvovaní školy našiel zamestnanie v oblasti digitálneho marketingu, čomu sa venuje doteraz. Už od detstva sa zapájal do rôznych dobrovoľníckych aktivít, ako je organizovanie športových podujatí, príp. zbieranie odpadkov v prírode a pod. V súčasnosti pôsobí ako dobrovoľník Nadácie Bátor Tábor, ktorá organizuje letné tábory a iné programy pre vážne choré deti a ich rodiny, ako aj pre rodiny, ktoré už takéto dieťa stratili. Tu sa najčastejšie venuje lukostrelectvu, pôsobil aj ako sprievodca pri jazdeckých aktivitách detí a ich rodinných príslušníkov alebo ako tlmočník. Okrem toho je aktívnym dobrovoľníkom v projekte Fox játszani?, ktorého cieľom je propagácia moderných spoločenských hier na Slovensku. Vo voľnom čase sa rád venuje turistike v prírode, hrá spoločenské hry s priateľmi, číta knihy, športuje alebo sleduje šport a hrá šachy.

VIKTÓRIA MAJDÁKOVÁ
Viki je zanietená študentka života s koreňmi v malebnej dedinke Čirč na východe Slovenska. Vyštudovala psychológiu na Prešovskej univerzite v Prešove a jej neprestajná zvedavosť ju viedla k ďalšiemu štúdiu - aktuálne pokračuje v doktorandskom štúdiu. Jej špeciálnym záujmom je oblasť súrodenectva v kontexte zdravotného postihnutia. Tejto problematike sa venuje s vášňou a odhodlaním, pretože verí, že porozumenie a podpora tejto oblasti môžu mať hlboký vplyv na kvalitu života jednotlivcov aj celej spoločnosti. Rada sa obklopuje prírodou, zvieratami, knihami, hudbou a spoločnosťou inšpiratívnych ľudí. Jej oddanosť ľudskosti a neustála túžba po poznávaní ju motivujú k vlastnému rozvoju a hľadaniu spôsobov, ako prispieť k svetu okolo seba.

KATARÍNA MIKLOVIČOVÁ
Piešťanka Katka narodená v Prešove sa po doštudovaní FChPT v Bratislave vrátila späť do Piešťan, kde už takmer 4 roky pracuje v environmentálnom odbore. Envirotémy ju zaujímajú v práci aj v súkromí. Počas týždňa sa po práci venuje plávaniu, netrénuje seba, ale deti. Práca s deťmi a čas v prírode ju nabíjajú energiou. Okrem toho rada číta, športuje, trávi čas s rodinou a priateľmi. Medzi jej záujmy ďalej patrí stále sa vzdelávať, rozširovať si obzory a spoznávať nové miesta. Rada sa stretáva s ľuďmi, pri rozhovoroch vždy rozmýšľa nad tým, akí sú rôzni a jedineční. Vie si ale vychutnať aj chvíle samoty.

LÍVIA ORLOVSKÁ
Lívia je Bratislavčankou, ale dospievala v Česku a k tomu stále rada cestuje po Európe. Chce si však nachádzať svoje miesto na Slovensku a aj preto sa pokúša aktívne meniť svoje okolie k lepšiemu. Študijne sa venuje environmentalistike, ale baví ju učiť sa kadečomu. Má rada diaľkové treky a pešie púte, na ktoré sa najradšej vydáva sama a spoznáva tak seba, prírodu aj životy ľudí. Od mala je skautkou, občas ilustrátorkou, niekedy cestovateľkou. Je vždy hrdá na to, keď sa odvážne postaví za správnu vec a nepodľahne strachu. Ak by ste jej chceli urobiť radosť, zoberte ju na zmrzlinu s parádnym výhľadom.

ORSOLYA RIGÓ
Orsi je Maďarka zo Slovenska. Vyrastala v Kolárove, na Žitnom ostrove, ale jej druhým domovom je už takmer 10 rokov Bratislava. Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite a v súčasnosti pracuje v Medzinárodnom vyšehradskom fonde ako projektová manažérka. Počas štúdia bola dobrovoľníčkou študenského spolku a organizovala kultúrne a vzdelávacie aktivity pre mladých. Verí v silu komunít a v ich schopnosť posilniť súdržnosť a vzájomné porozumenie v spoločnosti. Aktuálne sa najviac zaujíma o témy udržateľného rozvoja a rodovej rovnosti. Najviac ju baví objavovať svet cez nové skúsenosti. Večne sa učí niečo nové, či už ide o cudzie jazyky, facilitáciu, alebo šitie. Miluje hlboké rozhovory a čas strávený v prírode.

MATÚŠ SEDLÁK
Srdcom Spišiak, posledné roky dušou Cyklokuriér v Bratislave. Pred svojím podnikaním pracoval ako lektor a facilitátor neformálneho vzdelávania pre Iuventu. Zapájal sa do rôznych dobrovoľníckych akcií a je držiteľom slovenského rekordu v počte objatí. Miluje prírodu a čas strávený v horách a pod hviezdami. Matúš je od svojich 13 rokov skautom a riadi sa heslom: Pokúste sa zanechať svet o niečo lepší, než ste ho našli, a keď príde váš čas, môžete umrieť šťastní a s vedomím, že svoj život ste nepremrhali, ale využili. - Robert Baden-Powell

SVETLANA SKLADANÁ
Svetlana pochádza z Heľpy, no pár mesiacov už býva v Poprade. Umelkyňa, ktorá rada fotí, spieva, hrá, maľuje, píše či tancuje. Horalka, ktorú ste mohli stretnúť na nejednej horskej chate. Vyštudovala propagačnú grafiku v Leviciach, po strednej sa vydala spoznávať svet a polroka žila v Kanade. Neskôr sa vrátila na Slovensko študovať učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a učiteľstvo výtvarného umenia do Banskej Bystrice, no po dvoch rokoch, prestávke v štúdiu a pár mesiacoch v USA sa rozhodla, že bude naplno pracovať na horskej chate. O dva roky neskôr túžila po zmene, vyskúšala si prácu jazykovej korektorky a po mesiaci v Paríži si uvedomila, že chce tvoriť a potrebuje byť v komunite mladých ľudí. Do Popradu sa presťahovala práve kvôli komunite a kamarátom, ktorých tam spoznala. Spoločne sa v dvoch občianskych združeniach snažia zviditeľňovať kultúru, umelcov, zaujímavých ľudí a projekty z Popradu a okolia. Rada dobrovoľníči a sníva vo veľkom.

JANA SOLČIANSKA
Pochádza z Nitry, absolvovala Stavebnú fakultu v Bratislave, no dnes sa nevenuje len projektovaniu, ale aj založeniu komunitnej dielne MakerSpace Bratislava. Jej osobná misia je, zdieľať radosť z tvorby s deťmi i dospelými. Rovnako sa usiluje aj o založenie prvej mestskej školskej dielne, ktorú budú môcť navštevovať všetky školy v okolí. Podľa jej slov, je veľmi dôležité, aby sme v deťoch rozvíjali konštrukčné myslenie a kreativitu. Okrem projektu komunitnej dielne, je tiež hrdou produkčnou podujatia TEDxBratislava, ktoré považuje za svoj domov.

KRISTÍNA VÍGLASKÁ
Kristína sa narodila v Zlatých Moravciach. Niekoľko rokov žila v Trnave, kde študovala psychológiu. Počas štúdia na vysokej škole pracovala ako pedagogická asistentka, neskôr ako učiteľka v MŠ. Kristíne dáva zmysel práca s deťmi a ich rodinami. Pracuje ako školská psychologička na základnej škole. Od štúdia na vysokej škole sa v rámci dobrovoľníckej činnosti venuje aj deťom z marginalizovaných rómskych komunít, ktorým chce poskytnúť pevné zázemie a byť im oporou na ceste z kolobehu generačnej chudoby. Kristína často opúšťa svoju komfortnú zónu, rada sa učí, cení si odvahu, čestnosť a cit pre spravodlivosť. Vo voľnom čase sa venuje kontaktnej improvizácii, joge, knihám a najlepšie si oddýchne pri kvalitnej hudbe.

MICHAL VOJTAS
Mišo pochádza z Brezna spod Nízkych Tatier. Býval už aj v Žiline, no aktuálne je opäť v Bratislave, kde aj študoval na STU priemyselno-manažérske smery. Pre vyváženie technických znalostí sa už popri škole zaujímal o psychológiu, marketing a vzdelávanie dospelých. Nakoniec skončil pri projektovom a produktovom manažmente v malých startupových projektoch, ktoré si vyžadujú sedieť na viacerých stoličkách. Občas sa ide previezť ako Švihaj Šuhaj po starom meste, kde ekologicky na bicykli rozváža balíčky ako cyklokuriér. Stále ho to ale ťahá naspäť do hôr, kam sa chodieva cez leto schladiť a v zime tešiť zo snehu, a to vo forme horského behu a cestného biku alebo bežiek a skialpov. Nepohrdne ani občasným lezením a horskou cyklistikou. Na horách si skúsil aj pracovať na horskej chate, založil Horehronskú Trailovú Ligu a teraz sa venuje projektu bežkárskych tratí na Čertovici. Keď cestuje, väčšinou spí vonku, v stane alebo v aute.
12. ročník (2024/25)

DAMIÁN BARÁNEK
Damián, rodák z Rajeckej doliny, je kreatívny a ambiciózny absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave. Svoj život už sedem rokov spája s mestom v ktorom študoval. Pochádza zo 7 detí a rodina je na jeho prvom mieste. Už čoskoro ho čaká svadba a záleží mu na budúcnosti jeho detí, preto vníma zapojenie sa do spoločensky prospešných aktivít ako svoju prioritu. Považuje sa za kreatívneho a ambiciózneho človeka s nekonečnými nápadmi. Vo voľnom čase hľadá inšpiráciu pri bicyklovaní, behu a plávaní, čo prispieva k jeho neustálej kreativite. Pracoval ako projektový manažér v neziskovom sektore, v súčasnosti rozbieha vlastnú firmu v oblasti digitálneho marketingu.

MICHAELA CINGEĽOVÁ
Miška študovala na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Už počas strednej školy sa začala venovať dobrovoľníctvu, v ktorom pokračuje až do dnes. Jej prioritou sú deti a mládež, ku ktorým má najbližšie. Najväčšiu skúsenosť s dobrovoľníctvom však mala počas vysokej školy, kde bola dlhodobou dobrovoľníčkou v doučovacom programe Spojivko v Banskej Bystrici. V rodnej obci Malcov (okr. Bardejov) sa venuje viacerým aktivitám, od spoluorganizovania letných táborov pre deti v obci, či cestovateľských a diskusných worshopov v miestnej knižnici. Práve tam prispieva aj svojou kreatívnou a umeleckou dušou. Aktuálne je triednou učiteľkou tretiačok a tretiakov na Luníku IX. v Košiciach a skúma čaro Montessori pedagogiky. Jednoduché nastavenie, ktorým sa riadi je: Dúfaj! Snívaj! Ži!

POLINA DRACHENINA
Poli sa narodila a vyrastala na Kryme v meste Jalta. Po dokončení strednej školy sa presťahovala na Slovensko, kde dokončila bakalárske štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Pracuje na oddelení školstva, športu a mládeže na bratislavskom magistráte. Popri práci sa venuje veľkému množstvu vecí - umeniu, dobrovoľníctvu, aktivizmu v organizáciách ako Povstanie pokračuje alebo Cyklokuchyňa. Má rada veľa vecí a veľa ľudí, a preto vo svojom projekte chce spájať rôzne komunity.

LUCIA EŠTOČINOVÁ
Lucia má 29 rokov a pochádza z Prešova. Tu žije, pracuje, tvorí a teší sa zo života. Je vyštudovaná pedagogička, aktuálne pôsobiaca v oblasti neformálneho vzdelávania ako lektorka environmentálneho vzdelávania. Ak je niekto, kto miluje svoju prácu, tak je to práve Lucia. Jej srdcovkou sú témy spojené s environmentalizmom, ekológiou, odpadovým hospodárstvom, udržateľnosťou a klimatickými zmenami. Je vášnivou čitateľkou a občianskou aktivistkou, nepohŕdne výživne stráveným časom v prírode alebo na yogamatke a je vernou fanúšičkou neustáleho sebavzdelávania. Sokratov inštitút je pre ňu miestom, kde sa môže znovu posunúť o čosi ďalej, pretaviť svoje vízie v realitu a prispieť v rámci svojich možností k tomu, aby mohlo byť Slovensko kvalitnejším miestom pre život.

DAVID FENDRICH
David vyrastal v dedine uprostred šírych lánov polí Trnavskej pahorkatiny. Odjakživa rád spoznával a objavoval krajinu v okolí svojho bydliska. Väčšinu dospelého života sa živil čajom v bratislavských čajovniach. Skrz zdedenú záhradu, v ktorej vyrastal, sa pred piatimi rokmi začal zaujímať o ovocné stromy. Celoživotný záujem o prírodu tak vyústil do pohltenia ovocinárstvom. Založil preto občianske združenie Fándlyho záhrada, ktoré zveľaďuje historický sad v Naháči. Ovocinárstvu by rád prinavrátil jeho zašlú slávu a inšpiroval aj iných ľudí k objavovaniu dávno zabudnutých rozmerov krajiny.

IVETA FIĽOVÁ
Pochádza z folklórnej dedinky Heľpa, vyštudovala na Katolíckej univerzite v Ružomberku filozofiu (a momentálne si dokončuje z filozofie doktorát). Ivet pracuje v Slovenskej organizácii pre výskumné a vývojové aktivity ako projektová manažérka, kde sa venuje projektom zameraným na popularizáciu vedy ako aj prepájanie akademického a súkromného sektora. Pracuje tiež v Teach for Slovakia ako finančná špecialistka. S obľubou prepája ľudí, ktorí spolu dokážu vytvoriť nové hodnotné iniciatívy. Rada sa zamýšľa nad životom a v rozhovoroch ide do hĺbky. Ideálny relax je pre ňu príroda a čas, kedy len je. Má rada nové výzvy a snaží sa žiť život zmysluplne. Preto rada svoje schopnosti a skúsenosti využíva pri zlepšovaní svojho okolia.

ANNA GAJDOŠOVÁ
Anička pochádza z východu a žije v Piešťanoch. Je maminou 2 malých detí. Náročnosť materstva ju šokovala a zároveň veľa naučila. Do Sokratovho inštitútu sa prihlásila, lebo chce podporiť mamky na ich ceste materstvom. Veľmi citlivo vníma prežívanie detí. Zaujíma sa o rešpektujúci prístup vo výchove a aj o to, ako sa nespracované zážitky a traumy z detstva môžu prejavovať v roli rodiča. Veľkú dôležitosť prikladá vnímavému a láskavému prístupu vo vzťahoch - k sebe, deťom, okoliu. Anička študovala Multimédiá na VŠE v Prahe a Organizačné inovácie a podnikanie v Kodani. Sociálne inovácie, dizajn orientovaný na ľudí, psychológia, tvorba obsahu či podnikanie sú témy, ktoré ju zaujímajú. Popri rodičovskej pracuje ako špecialistka na predaj na Amazone a vytvára OZtko Podpor MAmu. Anička sa rada smeje, objavuje a nevie sa nabažiť chvíľok bezstarostnosti. Baví ju vymýšľať možnosti a hľadať riešenia. Aj keď už má realistickejší pohľad na svet, veta “To sa nedá.” jej stále nič nehovorí.

KATARÍNA HOZLÁROVÁ
Katarína je aktívna, pozitívna a spoločenská, no užíva si pokoj, pomalé rozhovory pri čaji a prechádzky sprevádzané spevom vtákov. Po štúdiu v Bratislave a Čechách sa rozhodla vrátiť sa do rodného mesta - Nových Zámkov. Na základnej škole, ktorú sama v detstve absolvovala, pôsobí ako pedagogická asistentka pre žiakov s narušenými komunikačnými schopnosťami, učí hudobnú výchovu a koordinuje environmentálne programy. Rovnováhu medzi prácou a oddychom nachádza v galériách, na divadelných predstaveniach, európskom kine a koncertoch rôznych hudobných žánrov. Jej záujmom je prinášať živé umenie a kultúru aj do rodného mesta, kde už 10 rokov vedie hudobný festival, spolupracuje na organizovaní podujatí a diriguje spevácky zbor. Katarínina osobná skúsenosť z kultúrne a jazykovo rozmanitého prostredia ju utvrdzuje v názore, že spoznávaním iných kultúr človek rastie. Aj toto presvedčenie bolo jej motiváciou zapájať sa do Erasmus+ projektov pre pracovníkov s mládežou, vďaka ktorým mala možnosť cestovať, spoznávať ľudí a kultúry, zlepšiť sa v jazykoch a (niekedy aj doslova) prinášať korenie do učiteľskej zborovne v Nových Zámkoch. Katarína rada trávi čas v rodinnej permakultúrnej záhrade, kde sa učí trpezlivostI a vytrvalosti. Vždy ocení kvalitné jedlo, čaj, víno či dobrý podnet do debaty.

PAVOL ILČÁK
Pavol pochádza z Popradu, ale momentálne študuje v Bratislave odbor archívnictvo muzeológia a digitalizácia kultúrneho dedičstva na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Primárne od začiatku vysokej školy začal byť aktívny vo viacerých dobrovoľníckych iniciatívach. Momentálne je jeho najväčšou záľubou pomoc pri oprave historických pamiatok (hradov) na území našej krajiny. Aktívny je aj v študentskom divadle a spolupodieľal sa napríklad aj pri organizovaní študentského veľtrhu práce pre študentov. Vždy sa snaží byť aktívny v spoločensko-kultúrnych témach a mať v nich prehľad. Považuje to za dôležitú súčasť kritického premýšľania každého z nás. Okrem spomínaných aktivít rád vypne aj pri turistike alebo blúdení ulicami našich miest a nasávaním ich atmosféry či návštevou kultúrnych inštitúcií (špeciálne v Bratislave, Košiciach, či Žiline).

MARTINA JURČÍKOVÁ
Martina tlmočí a študuje architektúru. Za svoj domov považuje predovšetkým akékoľvek miesto, kde sa nachádza jej vlastná knižnica. Geograficky by sa ním dalo označiť stredné Slovensko a Praha. Za najväčšiu výzvu v živote považuje uvedomovanie si zneužívania moci a keďže si najviac priestoru pre slobodu a rešpekt vytvárame cez pozornosť a empatiu, snaží sa ho absorbovať z dobrých textov a autentických stretnutí s druhými. Za svoje poslanie považuje tento priestor rozširovať. Jej najväčším snom je naučiť sa skladať hudbu k poézii, ktorú zatiaľ ukladá do šuflíku.

EMA KNÉBLOVÁ
Ema pochádza z Piešťan, no väčšinu svojho času trávi na myjavských kopaniciach v jej záhrade a chalupe z nepálenej hliny. Od malička sa venuje záhradkárčeniu, umeniu, hudbe a mnohým ďalším oblastiam. Počas štúdia učiteľstva psychológie a výtvarnej výchovy v Nitre absolvovala kurz permakultúrneho dizajnu, čo považuje za jedno z najlepších rozhodnutí jej života. Po dokončení výšky sa prihlásila na absolventskú stáž cez Erasmus ako fotografka a správca sociálnych sietí v českej organizácii Permakultura CS, kde aktuálne voľne pokračuje v téme svojej diplomovej práce (dokumentárna portrétna fotografia). Okrem toho je súčasťou tímu Permakultúra SK a spolupracuje so Školou permakultúry. Ak ju stretnete na ulici, tak bude mať pravdepodobne hlinu za nechtami, na čo je značne hrdá, ruky pofŕkané farbou a široký úsmev na tvári.

VANDA KONIAROVÁ
Vanda sa najlepšie cíti v prírode. Po strednej škole si zbalila kufre a precestovala kus sveta. Na Kanárskych ostrovoch žila 4 roky, ale vrátila sa a zistila, že chce žiť na Slovensku. Jej domovom sa pred pár rokmi stala malá dedinka na Horehroní Horná Lehota, kam sa spolu s manželom a psíkom presťahovali z mesta. Študovala anglický jazyk v odbornej komunikácii v Trnave a momentálne pokračuje na magisterskom stupni v Banskej Bystrici na Univerzite Mateja Bela, kde študuje prekladateľstvo a tlmočníctvo v kombinácii s filozofiou. Pre Vandu je dôležitý čas strávený osamote v prírode a horách. Súťažne sa venuje horským a ultra behom. Okrem toho svoj voľný čas trávi so psíkom, s knihou alebo v záhradke. Vanda sa zapája do viacerých komunitných akcií a tým aspoň trošku mení svet okolo seba. Jej snom je preložiť knihu a venovať sa prekladu (pretože slová majú silu). Verí, že ak sa stretnú podobní ľudia s podobným cieľom, tak je možné všetko.

ALEX KRAJČO

ANDRÁS LÉPES
Pochádza z Dunajskej Stredy, ale už takmer 10 rokov žije v Bratislave. Po absolvovaní športového gymnázia študoval manažérsku matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Po absolvovaní školy našiel zamestnanie v oblasti digitálneho marketingu, čomu sa venuje doteraz. Už od detstva sa zapájal do rôznych dobrovoľníckych aktivít, ako je organizovanie športových podujatí, príp. zbieranie odpadkov v prírode a pod. V súčasnosti pôsobí ako dobrovoľník Nadácie Bátor Tábor, ktorá organizuje letné tábory a iné programy pre vážne choré deti a ich rodiny, ako aj pre rodiny, ktoré už takéto dieťa stratili. Tu sa najčastejšie venuje lukostrelectvu, pôsobil aj ako sprievodca pri jazdeckých aktivitách detí a ich rodinných príslušníkov alebo ako tlmočník. Okrem toho je aktívnym dobrovoľníkom v projekte Fox játszani?, ktorého cieľom je propagácia moderných spoločenských hier na Slovensku. Vo voľnom čase sa rád venuje turistike v prírode, hrá spoločenské hry s priateľmi, číta knihy, športuje alebo sleduje šport a hrá šachy.

VIKTÓRIA MAJDÁKOVÁ
Viki je zanietená študentka života s koreňmi v malebnej dedinke Čirč na východe Slovenska. Vyštudovala psychológiu na Prešovskej univerzite v Prešove a jej neprestajná zvedavosť ju viedla k ďalšiemu štúdiu - aktuálne pokračuje v doktorandskom štúdiu. Jej špeciálnym záujmom je oblasť súrodenectva v kontexte zdravotného postihnutia. Tejto problematike sa venuje s vášňou a odhodlaním, pretože verí, že porozumenie a podpora tejto oblasti môžu mať hlboký vplyv na kvalitu života jednotlivcov aj celej spoločnosti. Rada sa obklopuje prírodou, zvieratami, knihami, hudbou a spoločnosťou inšpiratívnych ľudí. Jej oddanosť ľudskosti a neustála túžba po poznávaní ju motivujú k vlastnému rozvoju a hľadaniu spôsobov, ako prispieť k svetu okolo seba.

KATARÍNA MIKLOVIČOVÁ
Piešťanka Katka narodená v Prešove sa po doštudovaní FChPT v Bratislave vrátila späť do Piešťan, kde už takmer 4 roky pracuje v environmentálnom odbore. Envirotémy ju zaujímajú v práci aj v súkromí. Počas týždňa sa po práci venuje plávaniu, netrénuje seba, ale deti. Práca s deťmi a čas v prírode ju nabíjajú energiou. Okrem toho rada číta, športuje, trávi čas s rodinou a priateľmi. Medzi jej záujmy ďalej patrí stále sa vzdelávať, rozširovať si obzory a spoznávať nové miesta. Rada sa stretáva s ľuďmi, pri rozhovoroch vždy rozmýšľa nad tým, akí sú rôzni a jedineční. Vie si ale vychutnať aj chvíle samoty.

LÍVIA ORLOVSKÁ
Lívia je Bratislavčankou, ale dospievala v Česku a k tomu stále rada cestuje po Európe. Chce si však nachádzať svoje miesto na Slovensku a aj preto sa pokúša aktívne meniť svoje okolie k lepšiemu. Študijne sa venuje environmentalistike, ale baví ju učiť sa kadečomu. Má rada diaľkové treky a pešie púte, na ktoré sa najradšej vydáva sama a spoznáva tak seba, prírodu aj životy ľudí. Od mala je skautkou, občas ilustrátorkou, niekedy cestovateľkou. Je vždy hrdá na to, keď sa odvážne postaví za správnu vec a nepodľahne strachu. Ak by ste jej chceli urobiť radosť, zoberte ju na zmrzlinu s parádnym výhľadom.

ORSOLYA RIGÓ
Orsi je Maďarka zo Slovenska. Vyrastala v Kolárove, na Žitnom ostrove, ale jej druhým domovom je už takmer 10 rokov Bratislava. Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite a v súčasnosti pracuje v Medzinárodnom vyšehradskom fonde ako projektová manažérka. Počas štúdia bola dobrovoľníčkou študenského spolku a organizovala kultúrne a vzdelávacie aktivity pre mladých. Verí v silu komunít a v ich schopnosť posilniť súdržnosť a vzájomné porozumenie v spoločnosti. Aktuálne sa najviac zaujíma o témy udržateľného rozvoja a rodovej rovnosti. Najviac ju baví objavovať svet cez nové skúsenosti. Večne sa učí niečo nové, či už ide o cudzie jazyky, facilitáciu, alebo šitie. Miluje hlboké rozhovory a čas strávený v prírode.

MATÚŠ SEDLÁK
Srdcom Spišiak, posledné roky dušou Cyklokuriér v Bratislave. Pred svojím podnikaním pracoval ako lektor a facilitátor neformálneho vzdelávania pre Iuventu. Zapájal sa do rôznych dobrovoľníckych akcií a je držiteľom slovenského rekordu v počte objatí. Miluje prírodu a čas strávený v horách a pod hviezdami. Matúš je od svojich 13 rokov skautom a riadi sa heslom: Pokúste sa zanechať svet o niečo lepší, než ste ho našli, a keď príde váš čas, môžete umrieť šťastní a s vedomím, že svoj život ste nepremrhali, ale využili. - Robert Baden-Powell

SVETLANA SKLADANÁ
Svetlana pochádza z Heľpy, no pár mesiacov už býva v Poprade. Umelkyňa, ktorá rada fotí, spieva, hrá, maľuje, píše či tancuje. Horalka, ktorú ste mohli stretnúť na nejednej horskej chate. Vyštudovala propagačnú grafiku v Leviciach, po strednej sa vydala spoznávať svet a polroka žila v Kanade. Neskôr sa vrátila na Slovensko študovať učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry a učiteľstvo výtvarného umenia do Banskej Bystrice, no po dvoch rokoch, prestávke v štúdiu a pár mesiacoch v USA sa rozhodla, že bude naplno pracovať na horskej chate. O dva roky neskôr túžila po zmene, vyskúšala si prácu jazykovej korektorky a po mesiaci v Paríži si uvedomila, že chce tvoriť a potrebuje byť v komunite mladých ľudí. Do Popradu sa presťahovala práve kvôli komunite a kamarátom, ktorých tam spoznala. Spoločne sa v dvoch občianskych združeniach snažia zviditeľňovať kultúru, umelcov, zaujímavých ľudí a projekty z Popradu a okolia. Rada dobrovoľníči a sníva vo veľkom.

JANA SOLČIANSKA
Pochádza z Nitry, absolvovala Stavebnú fakultu v Bratislave, no dnes sa nevenuje len projektovaniu, ale aj založeniu komunitnej dielne MakerSpace Bratislava. Jej osobná misia je, zdieľať radosť z tvorby s deťmi i dospelými. Rovnako sa usiluje aj o založenie prvej mestskej školskej dielne, ktorú budú môcť navštevovať všetky školy v okolí. Podľa jej slov, je veľmi dôležité, aby sme v deťoch rozvíjali konštrukčné myslenie a kreativitu. Okrem projektu komunitnej dielne, je tiež hrdou produkčnou podujatia TEDxBratislava, ktoré považuje za svoj domov.

KRISTÍNA VÍGLASKÁ
Kristína sa narodila v Zlatých Moravciach. Niekoľko rokov žila v Trnave, kde študovala psychológiu. Počas štúdia na vysokej škole pracovala ako pedagogická asistentka, neskôr ako učiteľka v MŠ. Kristíne dáva zmysel práca s deťmi a ich rodinami. Pracuje ako školská psychologička na základnej škole. Od štúdia na vysokej škole sa v rámci dobrovoľníckej činnosti venuje aj deťom z marginalizovaných rómskych komunít, ktorým chce poskytnúť pevné zázemie a byť im oporou na ceste z kolobehu generačnej chudoby. Kristína často opúšťa svoju komfortnú zónu, rada sa učí, cení si odvahu, čestnosť a cit pre spravodlivosť. Vo voľnom čase sa venuje kontaktnej improvizácii, joge, knihám a najlepšie si oddýchne pri kvalitnej hudbe.

MICHAL VOJTAS
Mišo pochádza z Brezna spod Nízkych Tatier. Býval už aj v Žiline, no aktuálne je opäť v Bratislave, kde aj študoval na STU priemyselno-manažérske smery. Pre vyváženie technických znalostí sa už popri škole zaujímal o psychológiu, marketing a vzdelávanie dospelých. Nakoniec skončil pri projektovom a produktovom manažmente v malých startupových projektoch, ktoré si vyžadujú sedieť na viacerých stoličkách. Občas sa ide previezť ako Švihaj Šuhaj po starom meste, kde ekologicky na bicykli rozváža balíčky ako cyklokuriér. Stále ho to ale ťahá naspäť do hôr, kam sa chodieva cez leto schladiť a v zime tešiť zo snehu, a to vo forme horského behu a cestného biku alebo bežiek a skialpov. Nepohrdne ani občasným lezením a horskou cyklistikou. Na horách si skúsil aj pracovať na horskej chate, založil Horehronskú Trailovú Ligu a teraz sa venuje projektu bežkárskych tratí na Čertovici. Keď cestuje, väčšinou spí vonku, v stane alebo v aute.