Sloboda a demokracia sú pre nás v Sokratovom inštitúte kľúčovým dedičstvom Nežnej revolúcie. Udalosti novembra 1989 sme si preto pripomenuli diskusiami aj neformálnymi stretnutiami.
Po odovzdávaní ocenenia Biela vrana, ktoré sa už tradične spája s dátumom 17. november, sa členovia komunity stretli v priestoroch Právneho inšitútu na neformálnom soirée.
Odkaz 17. novembra, ktorý ide aj za hranice: súdržnosť a nedôvera
V spolupráci s platformou rozvojových organizácií Ambrela sme usporiadali diskusiu o odkaze 17. novembra. Naša lektorka a sociologička Zuza Fialová sa s psychológom Matúšom Bakytom a humanitárnym pracovníkom Mariánom Cehelníkom z organizácie Človek v ohrození zhovárali o tom, kam sme sa vo vnímaní solidarity s núdznymi posunuli za 35 rokov od Nežnej revolúcie.
V debate uvažovali aj nad tým, aký vplyv majú rozvojové projekty a humanitárne iniciatívy našich občianskych organizácií na poskytovanie pomoci zraniteľným skupinám na Slovensku. Diskusiu s hostkou a hosťami, ktorí majú k téme solidarity a pomoci núdznym blízko, moderovala riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Veronika Fishbone Vlčková.
Svet v našom zrkadle: globálne udalosti, lokálne dôsledky
O tom, ako medzinárodné dianie a správy menia naše prežívanie a pohľad na svet, sa v ďalšej debate zhováral náš niekdajší dlhoročný lektor a psychológ Dušan Ondrušek spolu s riaditeľom DEKK Inštitútu Pavlom Kosnáčom a psychologičkou Patríciou Gajdošociovou. Pre tie a tých z vás, ktoré/í ste sa na diskusii v klube Pink Whale nemohli zúčastniť, môžete si vypočuť a pozrieť záznam z debaty. Otázky v diskusii kládol výkonný tajomník platformy rozvojových organizácií Ambrela Daniel Kaba.
Obe diskusie boli organizované vďaka Oficiálnej rozvojovej spolupráci SR – SlovakAid a uskutočnili sa v spolupráci s platformou Ambrela v rámci Týždňa globálneho vzdelávania.