Slovensko potrebuje mladých a mladí potrebujú Slovensko. Na konci zimy sme preto v regiónoch zmobilizovali mladé lokálne líderky a mladých lokálnych lídrov, ktoré/í v rámci našej regionálnej roadshow MLADÍ PRINÁŠAJÚ NÁDEJ predstavili, ako sa v konkrétnych komunitách usilujú skvalitňovať životy ľudí na Slovensku.

Naša šnúra v slovenských regiónoch mala 5 zastávok a uskutočnila sa vďaka finančnej podpore Európskej únie. Svoje nádej prinášajúce aktivity predstavilo dokopy 35 mladých ľudí pre vyše 200 účastníkov, udiali sa 4 diskusie, 2 koncerty, ako aj kopec zážitkov a rozhovorov prinášajúcich nádej.

KOŠICE

Roadshow sme zahájili v stredu 12. februára v Košiciach, kde sa večer zaplnila hosťami celá sála Tabačky Kulturfabrik. Angažovaná mladá politologička a Košičanka Andrea Nina Gašparovičová, psychologička Viktória Majdáková a učiteľka Michaela Cingeľová v rozhovore nielenže priniesli nádej, ale aj skvelé nápady, ako si našu krajinu vieme robiť lepšou.

Ako zaznelo v diskusii moderovanej miestnym lokálpatriotom a turistickým sprievodcom Igorom Kupcom, každý z nás môže začať hoc aj s malým projektom v rámci svojej komunity – založiť swap kníh či rastlín vo svojej bráne, zorganizovať podpornú skupinu alebo vzdelávacie workshopy. Hostky spoločne zhodnotili, že je dôležité sa prepájať navzájom, pretože silné komunity sú základom zdravej a odolnej spoločnosti.

Nuž a prečo sa mladým ľuďom oplatí zostať žiť na Slovensku? Podľa diskutujúcich má Slovensko veľkú výhodu v tom, že sme mladý štát, kde sa mnoho vecí ešte neudialo. Pre človeka s inovatívnym nápadom je preto pomerne jednoduché preraziť a nájsť rovnako nadšených ľudí.

Košická roadshow zaujala aj redaktora Andreja Baráta z Denníka Pravda, ktorý urobil veľký rozhovor s Ladislavom Ostrohom, programovým manažérom Sokratovho inštitútu.

Koordinovania košickej roadshow sa zhostila Lucia Rafaj Becová. a podrobnejšie sme o tomto podujatí informovali vo fotoreportáži na našom Facebooku.

BANSKÁ BYSTRICA

Po Košiciach sme sa s našou roadshow presunuli do Banskej Bystrice. Diskusný charakter vystriedali prezentácie rečníkov vo formáte TEDx-ových príspevkov v Centre nezávislej kultúry Záhrada. Nižšie vám ich v krátkosti predstavíme.

Ak dlhodobo sledujete projekty, ktoré v minulosti vznikli na Sokratovom inštitúte, už ste určite niekedy zachytili zmienku o projektoch Zimná škola prekladu alebo Sa zobuď. Možno však neviete, že súčasťou týchto iniciatív je množstvo mladých študentiek a študentov – medzi inými aj Simona Nagyová, ktorá publiku porozprávala o ich úspechoch.

 

Vanda Koniarova je prekladateľka, profesionálna bežkyňa a lokálna líderka, ktorá v Hornej Lehote (v okrese Brezno) vytvára komunitný priestor s názvom Lehotská klubovňa. Na podujatí predstavila viaceré aktivity vrátane úspešnej verejnej zbierky, vďaka ktorej 3. mája 2025 otvoria priestor, kde sa ľudia všetkých generácií budú môcť stretávať, vzdelávať, tvoriť a spolupracovať.

 

Angažovaný občan a krajský úradník Juraj Havlík na banskobystrickej roadshow priblížil, čo ho viedlo k ochrane a záujmu o lokality ako Medený hámor, Amfiteáter či Cementáreň. A nie je jediný – aj Kristián Néky a Alex Krajčo sa usilujú zachrániť zabudnuté pamiatky v Banskej Bystrici. Okrem iného sa snažia upriamiť pozornosť napríklad aj na významný, ale Zabudnutý pivovar.

 

Občianske združenie tanC zohráva významnú úlohu v podpore a rozvoji súčasného tanca a umenia. Zástupcovia združenia Jessica Schmidtová a Jakub Bielik prišli predstaviť vzniknuté diela, spolupráce s rôznymi umeleckými odvetviami a poukázali na význam tanca v kultúrnom kontexte.

Ďakujeme Patrícii Hatiarovej za zastrešenie tohto skvelého a inšpiratívneho podujatia v Banskej Bystrici, ako aj Kristiánovi Nékymu za podrobnejšiu fotoreportáž.

SEREĎ

Naša tretia zastávka sa udiala v seredskom komunitnom centre Priestor. Formát tentokrát obsahoval prvky oboch predošlých podujatí – prezentácie mladých lokálnych líderiek aj spoločnú diskusiu s ďalšími vzácnymi hosťami.

Viktoriia Haberajter pochádza z Ukrajiny a na Slovensku robí kopec dobrých a dôležitých vecí. V programe VÝNIMOCNÁ pomáha dievčatám vo veku 12 – 15 rokov objaviť ich potenciál, posilniť sebavedomie a budovať zdravé vzťahy. Vytvára pre ne bezpečný priestor na sebarozvoj, zvládanie emócií a sebareflexiu. VÝNIMOCNÁ nie je len program, ale komunita, kde dievčatá rastú, učia sa veriť si a nachádzajú podporu na svojej ceste.

Keď v Trnave chýbala iniciatíva na ochranu vtáctva, Zuzana Paulo Lackovičová ju vytvorila. So svojím tímom založila komunitu, ktorá organizuje vzdelávacie aktivity, osvetu aj praktickú ochranu vtáctva. Projekt Vtáctvo trnavské spája ľudí naprieč generáciami a dokazuje, že aj v mestskom prostredí môžeme chrániť prírodu.

V následnej diskusii, ktorú moderovala Miroslava Sabová Dudášová, sa okrem Zuzky zúčastnil aj mladý odborník na politický marketing a občiansku angažovanosť Juraj Foltín z iniciatívy Chcem tu zostať a známy seredský učiteľ Slavo Haberajter, ktorý bol nominovaný na Učiteľskú osobnosť Slovenska. Atmosféra bola skutočne čarovná – nuž, veď posúďte sami vďaka fotoreportáži, za ktorú tentokrát vďačíme Tomášovi Klčovi.

Podujatie v Seredi zastrešili naše mladé lokálne líderky Mirka Sabová Dudášová a Vika Haberajter.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Stredné Slovensko sme s našou roadshow pokryli okrem Banskej Bystrice aj v Liptovskom Mikuláši. V sobotu 1. marca sa v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly predstavili mladí ľudia z rôzne zameraných organizácií. Dámsku sekciu zastúpili Dominika Kunová a Alexandra Kozáčik zo združenia Úsmev prosím, ktoré sa venuje zdravotne znevýhodneným ľuďom na Orave (Dolný Kubín), Iveta Fiľová zo združenia HÚF (Ružomberok), Nikola Tomanová z Tehlárne (Liptovský Mikuláš) a Petra Fulová z Focus Hubu (Ružomberok).

Pánsku sekciu zastúpil Juraj Horňák z iniciatívy Kultúra, ktorá neexistuje (Poprad), Michal Kurtulík zo OZ Živý priestor (Námestovo) a Pavol Ilčák z projektu Kvetnica žije (Poprad).

Po prezentáciách aktivít mladých sa konala diskusia, ktorú moderovala Patrícia Kurpašová z Liptovcastu a nasledoval koncert našej študentky Svetlany Skladanej z Heľpy.

Podujatie zastrešili naše mladé lokálne líderky Jana Mlynarčíková a Saša Matiszová, za fotoreportáž ďakujeme Kristiánovi Nékymu.

BRATISLAVA

Na siedme výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sme priniesli nádej s našou roadshow napokon aj do hlavného mesta. Za účasti desiatok mladých ľudí sme si v Bratislave pripomenuli nutnosť pokračovať v odkaze aktívneho a vedomého úsilia o lepšie podmienky pre život na Slovensku.

Vo fokusových skupinách sa predstavili mladí lídri a mladé líderky s ich projektmi v sociálnej, environmentálnej, kultúrnej a vzdelávacej oblasti. Spoločne s ďalšími hosťami a hostkami hľadali prieniky v tom, čomu sa venujú a v čom si môžu navzájom pomôcť, aby ich úsilie prinieslo synergiu a väčší pozitívny dopad na našu spoločnosť.

V medzigeneračnej diskusii, ktorú moderovala Katarína Nagy Pázmány, sa sociológ Dušan Ondrušek, komunikačný expert Juraj Rizman, výskumníčka Elena Gallová Kriglerová, vysokoškolský pedagóg zo Stavebnej fakulty STU Jakub Takács a študentka ekológie Lívia Orlovská zamýšľali nad úlohou mladých v našej spoločnosti.

Jedným z hlavných posolstiev tejto diskusie bola kľúčová rola tvorby aktívnych komunít v obciach a mestách po celom Slovensku. Skvelou správou je, že diskusia vyjde v dohľadnom období aj v podobe podcastu Stopy Sokrata.

Sieťovacie aktivity, hudobné vystúpenie mladej Heľpianky Svetlany Skladanej, tombola či vynikajúce občerstvenie od Andrey Brezovskej, Matúša Sedláka, Michala Bažalíka a ďalších dotvorili výnimočnú atmosféru podujatia. Ďakujeme všetkým mladým i starším, ktorí aktívne participovali na príprave a realizácii tohto krásneho podujatia.

Podrobnejšiu fotoreportáž z bratislavskej roadshow nájdete tiež na našom Facebooku vďaka fotkám, ktoré vyhotovili Anička Gajdošová a Nina Mik Heartography.

Mladých ľudí a nádej sme do regiónov priniesli vďaka finančnej podpore Európskej únie. Za grafický dizajn k roadshow MLADÍ PRINÁŠAJÚ NÁDEJ ďakujeme Michalovi Kurtulíkovi.