Poď k nám rozvíjať svoj vlastný projekt aj seba

Máš nápad, ako pomôcť tvojmu okoliu, a chceš ho rozvinúť do niečoho zmysluplného?

Prihlasovanie do ďalšieho ročníka nášho Ročného programu spustíme začiatkom roka 2025.

VĎAKA ROČNÉMU PROGRAMU ZÍSKAŠ:
Vo vzdelávacom centre na Zaježovej postupne získaš zručnosti v projektovom manažmente, vo vedení tímu, v práci s mocou, v komunikácii s médiami a v ďalších oblastiach, ktoré sú dôležité pre správne vedenie tvojho projektu.
Od plánovania, cez vnímavý prístup k ľuďom, ktorým chceš pomôcť až po realizáciu aktivít a meranie skutočných úspechov tvojho projektu.

Na workshopoch sa zahĺbiš do tém, ktoré formujú slovenské aj svetové dianie – ochrana prírody, občiansky aktivizmus alebo súčasné etické dilemy.

V ročníku stretneš dvadsiatku mladých ľudí, ktorým takisto záleží na tom, aby sa na Slovensku žilo lepšie. Zoznámime ťa aj s našimi absolventmi a získaš tak nových blízkych priateľov či spolupracovníkov.

KOHO HĽADÁME?

  • mladých ľudí do 30 rokov (vrátane) (pre ľudí nad 30 rokov organizujeme kurz Za obzor)
  • so záujmom riešiť spoločenské problémy vo svojom okolí

  • z rôznych študijných odborov či profesií

  • zo všetkých regiónov krajiny a aj zo zahraničia, ak žijú na Slovensku

SOKRATOVSKÉ PROJEKTY

Sokratovský projekt je najdôležitejšou časťou štúdia a kľúčovou podmienkou úspešného absolvovania. Mesačne ti zaberie zhruba 20 hodín a prispeješ ním k riešeniu konkrétneho problému v tvojom okolí v jednej zo štyroch spoločenských tém:

Adaptácia na zmenu klímy, znižovanie jej dôsledkov, znižovanie uhlíkovej stopy, spotreby odpadu a zlepšovanie stavu životného prostredia

Inklúzia menšín a vylúčených skupín, búranie predsudkov, stereotypov a mýtov, zbližovanie ľudí rôznych názorových a hodnotových spektier

Prepájanie ľudí, ktorí spoločne prispievajú k rozvoju svojho mesta, obce či štvrte a podporujú pri tom miestnu komunitu

Zlepšenie verejného zdravia a prevencia fyzických a duševných ochorení

Kritériá sokratovského projektu

  • Rozbehneš ho na Slovensku
  • Týka sa témy, o ktorú sa úprimne zaujímaš
  • Reaguje na skutočné potreby ľudí, ktorým chceš pomôcť
  • Vznikne v spolupráci s tvojím vlastným tímom
  • Je udržateľný, čiže bude fungovať aj po tvojom štúdiu u nás
  • Je filantropický – aspoň počas prvého roka na ňom nebudeš zarábať
Chceš mať ešte konkrétnejšiu predstavu, ako vyzerajú sokratovské projekty?
Inšpiruj sa prácou našich absolventov.

VZDELÁVACIE WORKSHOPY

Čaká ťa 7 workshopov, 4 online školenia a nakoniec záverečné obhajoby tvojho projektu. Povolená je jedna absencia, tri workshopy sú povinné: Tímbilding; Projektový manažment a budovanie vlastného tímu a Obhajoby projektov.

Sedem workshopov zažiješ vo Vzdelávacom centre v Zaježovej, jeden v teréne vo Vysokých Tatrách.

Workshopy trvajú 4 dni od štvrtka 17:00 do nedeľňajšieho obeda (Workshop Dizajnovanie projektu a budovanie vlastného tímu a Obhajoby projektov sa začínajú už v stredu o 17:00).

Okrem intenzívnych vzdelávacích blokov pod vedením skúsených lektorov stretneš počas workshopov aj ďalších zaujímavých hostí z rôznych oblastí verejného aj neziskového sektora, mentorov a absolventov Sokratovho inštitútu.

OBSAH WORKSHOPOV A ONLINE ŠKOLENÍ

Workshopy na Zaježovej + jeden v Tatrách

Počas prvého stretnutia na Zaježovej sa zoznámime a zblížime sa ako skupina. Okrem zmysluplných aj zábavných tímbildingových aktivít si prejdeme, čo všetko vás čaká v rámci sokratovského roka a porozprávame sa s vami o témach, ktorým by ste sa radi venovali vo vašich verejnoprospešných projektoch.

Ladislav Ostroha, koordinátor Sokratovho inštitútu

Tereza Mitro, koordinátorka Ročného programu

Marek Ochaba, koordinátor Ročného programu

S Tomášom Peškom doťuknete svoje projektové nápady do konkrétneho projektového plánu, s ktorým sa už budete môcť pustiť do reálnej práce. Odborníčka na prácu s dobrovoľníkmi Alžbeta Brozmanová Gregorová vám poradí, ako si vytvoriť projektový tím a ako pracovať s jeho dlhodobou motiváciou.

Tomáš Pešek, kouč

Alžbeta Brozmanová Gregorová, odborníčka na prácu s dobrovoľníkmi

Okrem samotnej práce na projekte je dôležité vedieť o ňom zrozumiteľne hovoriť a komunikovať s verejnosťou. Dlhoročná novinárka a PR manažérka Marie Stracenská ťa naučí, ako si z množstva informácií o projekte vybrať tie najzaujímavejšie a ako ich jasne, stručne a pochopiteľne vysvetliť. Odborník na online marketing Marek Šulik ťa zoznámi so základmi efektívneho využívania sociálnych sietí, aby sa informácie o tvojom projekte dostali k ľuďom, ktorých tvoja téma môže osloviť.

Marie Stracenská, Vedúca vydania v spravodajskej televízii

Marek Šulik, expert na online marketing

Študentov sa snažíme viesť k sociálnemu líderstvu, aby sa z nich stali proaktívne, pokorné a hodnotovo ukotvené osobnosti s vášňou pre pomáhanie spoločnosti. V rámci tohto workshopu sa preto budeme venovať téme moci a osobnej sily. Vysvetlíme si, že moc nevyplýva iba zo spoločenského či pracovného postavenia a že jej vplyv nemusí byť len negatívny. Moc samotná totiž nie je problém. Naopak, je v nej potenciál ovplyvniť situáciu spôsobom, ktorý vnímame ako dôležitý. Vysvetlíme si, ako používať svoju formálnu moc aj osobnú silu efektívnym a férovým spôsobom.

Sylvia Ondrisová, psychologička

Ako občania máme moc zasahovať do vecí, ktoré ovplyvňujú nás a miesta, kde žijeme. Niekedy však nevieme ako na to a aké možnosti máme v rukách. Práve tejto téme sa bude venovať advokátka a dlhoročná spolupracovníčka VIA IURIS Eva Kováčechová. Okrem Zaježovej tentoraz navštívime aj obec Slatinka, kde spoznáš Bielu vranu Martinu Paulíkovú. Ekologička a aktivistka spolu s ďalšími odhodlanými ľuďmi 30 rokov bojovala proti postaveniu priehrady Slatinka a za zachovanie obce, ktorú mala priehrada zatopiť. Ich príbeh sa nakoniec dočkal úspešného konca.

Eva Kováčechová, odborníčka na civilné právo

Martina Paulíková, ekologička a aktivistka

Na workshope sa budeme venovať remeslu kritického myslenia: teda analýze mediálnych správ, odhaľovaniu manipulácií, poloprávd a klamstiev. Neostaneme ale len pri tom.

Budeme hovoriť aj o pálčivých etických otázkach dnešnej doby: o bioetike, hraniciach slobody prejavu, občianskej statočnosti, a v neposlednom rade aj o environmentálnych otázkach. Ukážeme si, ako veľmi súvisia naše hodnoty a identita s tým, ako pracujeme s faktami. Pokúsime sa tiež o neľahkú úlohu: ohmatať limity vlastnej racionality a objavovať vlastné slepé škvrny.

Ján Markoš, lektor kritického myslenia, šachový veľmajster a spoluzakladateľ Sokratovho inštitútu

 

 

Európa bola kedysi divokým kontinentom. Pred pár tisíckami rokov sa európska krajina viac podobala na africkú Serengheti ako na súčasnú Európu. Aj tu žili veľké zvieratá ako levy a leopardy či divé kone. Rástli tu nekonečné prastaré lesy a Dunajom tiahli najväčšie sladkovodné ryby na svete – vyzy. Naše ekosystémy boli formované procesmi, ktoré dnes takmer vymizli, ako sú povodne, spásanie vegetácie čriedami veľkých bylinožravcov a lykožrútové kalamity. Tieto procesy sú však kľúčové pre zachovanie biologickej rozmanitosti nášho kontinentu. Slovenským symbolom tejto myšlienky je ochranár a filmár Erik Baláž, s ktorým sa spoločne vydáme do prísne chránenej oblasti Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách.

Erik Baláž, ochranár prírody

Záverečné skúšky sú zavŕšením tvojej celoročnej práce. Postavíš sa pred odbornú komisiu, ktorá zhodnotí tvoje úspechy aj neúspechy a rozhodne, či si svoj projekt úspešne obhájil. V druhej polovici workshopu sa vzdelávacie centrum na Zaježovej naplní absolventmi a absolventkami všetkých doterajších ročníkov. Spoločne si užijete zaujímavých hostí, mini-workshopy a diskusie. Spoznáš nových ľudí, ktorí zažili niečo podobné ako ty, a staneš sa súčasťou stále väčšej a rozmanitejšej siete angažovaných mladých ľudí s podobnými hodnotami, ideálmi a cieľmi.

Tereza Mitro, koordinátorka Ročného programu

Marek Ochaba, koordinátor Ročného programu

Online školenia

Na tomto online školení sa zoznámiš so základmi projektovej logiky, aby si zistil, ako systematicky uvažovať o tvojich projektových nápadoch. Pomôžeme ti presne pomenovať problém, ktorý by si chcel/a vyriešiť a zistíme, kto je tvoja špecifická cieľová skupina.

Tomáš Pešek, kouč

Na druhom stretnutí s Tomášom Peškom sa ponoríš hlbšie do projektovej logiky a stanovíš si konkrétny a merateľný cieľ tvojho projektu. Naučíš sa pracovať s indikátormi, vďaka ktorým neskôr spoľahlivo zistíš, či sa tvoj projekt podaril alebo nie.

Tomáš Pešek, kouč

Počas leta budeš mať čas uvažovať o svojom sokratovskom projekte a o jeho zmysluplnej realizácii. Aby sme zistili, ako sa ti v tom darí, v priebehu augusta sa stretneme online a pomôžeme ti s prekážkami, na ktoré si narazil/a.

Tereza Mitro, koordinátorka Ročného programu

Marek Ochaba, koordinátor Ročného programu

Je pravdepodobné, že na realizáciu svojho projektu budeš potrebovať finančnú podporu. Na tejto online prednáške zistíš, aké rôzne typy fundraisingu sa dajú využiť a ktorý z nich by sa najviac hodil tebe.

Jana Ďaďová, manažérka Sokratovho inštitútu

O čom nevie verejnosť, ako by sa neudialo. O úspechoch tvojho projektu treba informovať prostredníctvom médií, aby sa mohli inšpirovať aj ďalší ľudia a možno sa aj pustiť do podobnej dobročinnej práce ako ty. Správna mediálna komunikácia ti okrem toho môže pomôcť s hľadaním potenciálnych sponzorov či spolupracovníkov. S Mary Stracenskou sa tentoraz stretneš online a zistíš, čo najviac zaujíma novinárov a ako sa s nimi najlepšie nadväzuje kontakt.

Marie Stracenská, vedúca vydania v spravodajskej televízii

Počas prvého stretnutia na Zaježovej sa zoznámime a zblížime sa ako skupina. Okrem zmysluplných aj zábavných tímbildingových aktivít si prejdeme, čo všetko vás čaká v rámci sokratovského roka a porozprávame sa s vami o témach, ktorým by ste sa radi venovali vo vašich verejnoprospešných projektoch.

Ladislav Ostroha, koordinátor Sokratovho inštitútu

Tereza Mitro, koordinátorka Ročného programu

Marek Ochaba, koordinátor Ročného programu

S Tomášom Peškom doťuknete svoje projektové nápady do konkrétneho projektového plánu, s ktorým sa už budete môcť pustiť do reálnej práce. Odborníčka na prácu s dobrovoľníkmi Alžbeta Brozmanová Gregorová vám poradí, ako si vytvoriť projektový tím a ako pracovať s jeho dlhodobou motiváciou.

Tomáš Pešek, kouč

Alžbeta Brozmanová Gregorová, odborníčka na prácu s dobrovoľníkmi

Okrem samotnej práce na projekte je dôležité vedieť o ňom zrozumiteľne hovoriť a komunikovať s verejnosťou. Dlhoročná novinárka a PR manažérka Marie Stracenská ťa naučí, ako si z množstva informácií o projekte vybrať tie najzaujímavejšie a ako ich jasne, stručne a pochopiteľne vysvetliť. Odborník na online marketing Marek Šulik ťa zoznámi so základmi efektívneho využívania sociálnych sietí, aby sa informácie o tvojom projekte dostali k ľuďom, ktorých tvoja téma môže osloviť.

Marie Stracenská, Vedúca vydania v spravodajskej televízii

Marek Šulik, expert na online marketing

Študentov sa snažíme viesť k sociálnemu líderstvu, aby sa z nich stali proaktívne, pokorné a hodnotovo ukotvené osobnosti s vášňou pre pomáhanie spoločnosti. V rámci tohto workshopu sa preto budeme venovať téme moci a osobnej sily. Vysvetlíme si, že moc nevyplýva iba zo spoločenského či pracovného postavenia a že jej vplyv nemusí byť len negatívny. Moc samotná totiž nie je problém. Naopak, je v nej potenciál ovplyvniť situáciu spôsobom, ktorý vnímame ako dôležitý. Vysvetlíme si, ako používať svoju formálnu moc aj osobnú silu efektívnym a férovým spôsobom.

Sylvia Ondrisová, psychologička

Ako občania máme moc zasahovať do vecí, ktoré ovplyvňujú nás a miesta, kde žijeme. Niekedy však nevieme ako na to a aké možnosti máme v rukách. Práve tejto téme sa bude venovať advokátka a dlhoročná spolupracovníčka VIA IURIS Eva Kováčechová. Okrem Zaježovej tentoraz navštívime aj obec Slatinka, kde spoznáš Bielu vranu Martinu Paulíkovú. Ekologička a aktivistka spolu s ďalšími odhodlanými ľuďmi 30 rokov bojovala proti postaveniu priehrady Slatinka a za zachovanie obce, ktorú mala priehrada zatopiť. Ich príbeh sa nakoniec dočkal úspešného konca.

Eva Kováčechová, odborníčka na civilné právo

Martina Paulíková, ekologička a aktivistka

Na workshope sa budeme venovať remeslu kritického myslenia: teda analýze mediálnych správ, odhaľovaniu manipulácií, poloprávd a klamstiev. Neostaneme ale len pri tom.

Budeme hovoriť aj o pálčivých etických otázkach dnešnej doby: o bioetike, hraniciach slobody prejavu, občianskej statočnosti, a v neposlednom rade aj o environmentálnych otázkach. Ukážeme si, ako veľmi súvisia naše hodnoty a identita s tým, ako pracujeme s faktami. Pokúsime sa tiež o neľahkú úlohu: ohmatať limity vlastnej racionality a objavovať vlastné slepé škvrny.

Ján Markoš, lektor kritického myslenia, šachový veľmajster a spoluzakladateľ Sokratovho inštitútu

Európa bola kedysi divokým kontinentom. Pred pár tisíckami rokov sa európska krajina viac podobala na africkú Serengheti ako na súčasnú Európu. Aj tu žili veľké zvieratá ako levy a leopardy či divé kone. Rástli tu nekonečné prastaré lesy a Dunajom tiahli najväčšie sladkovodné ryby na svete – vyzy. Naše ekosystémy boli formované procesmi, ktoré dnes takmer vymizli, ako sú povodne, spásanie vegetácie čriedami veľkých bylinožravcov a lykožrútové kalamity. Tieto procesy sú však kľúčové pre zachovanie biologickej rozmanitosti nášho kontinentu. Slovenským symbolom tejto myšlienky je ochranár a filmár Erik Baláž, s ktorým sa spoločne vydáme do prísne chránenej oblasti Tichej a Kôprovej doliny vo Vysokých Tatrách.

Erik Baláž, ochranár prírody

Záverečné skúšky sú zavŕšením tvojej celoročnej práce. Postavíš sa pred odbornú komisiu, ktorá zhodnotí tvoje úspechy aj neúspechy a rozhodne, či si svoj projekt úspešne obhájil. V druhej polovici workshopu sa vzdelávacie centrum na Zaježovej naplní absolventmi a absolventkami všetkých doterajších ročníkov. Spoločne si užijete zaujímavých hostí, mini-workshopy a diskusie. Spoznáš nových ľudí, ktorí zažili niečo podobné ako ty, a staneš sa súčasťou stále väčšej a rozmanitejšej siete angažovaných mladých ľudí s podobnými hodnotami, ideálmi a cieľmi.

Ladislav Ostroha, koordinátor Sokratovho inštitútu

Tereza Mitro, koordinátorka Ročného programu

Marek Ochaba, koordinátor Ročného programu

Na tomto online školení sa zoznámiš so základmi projektovej logiky, aby si zistil, ako systematicky uvažovať o tvojich projektových nápadoch. Pomôžeme ti presne pomenovať problém, ktorý by si chcel/a vyriešiť a zistíme, kto je tvoja špecifická cieľová skupina.

Tomáš Pešek, kouč

Na druhom stretnutí s Tomášom Peškom sa ponoríš hlbšie do projektovej logiky a stanovíš si konkrétny a merateľný cieľ tvojho projektu. Naučíš sa pracovať s indikátormi, vďaka ktorým neskôr spoľahlivo zistíš, či sa tvoj projekt podaril alebo nie.

Tomáš Pešek, kouč

Počas leta budeš mať čas uvažovať o svojom sokratovskom projekte a o jeho zmysluplnej realizácii. Aby sme zistili, ako sa ti v tom darí, v priebehu augusta sa stretneme online a pomôžeme ti s prekážkami, na ktoré si narazil/a.

Tereza Mitro, koordinátorka Ročného programu

Marek Ochaba, koordinátor Ročného programu

Je pravdepodobné, že na realizáciu svojho projektu budeš potrebovať finančnú podporu. Na tejto online prednáške zistíš, aké rôzne typy fundraisingu sa dajú využiť a ktorý z nich by sa najviac hodil tebe.

Jana Ďaďová, výkonná riaditeľka CEEV Živica a manažérka Sokratovho inštitútu

O čom nevie verejnosť, ako by sa neudialo. O úspechoch tvojho projektu treba informovať prostredníctvom médií, aby sa mohli inšpirovať aj ďalší ľudia a možno sa aj pustiť do podobnej dobročinnej práce ako ty. Správna mediálna komunikácia ti okrem toho môže pomôcť s hľadaním potenciálnych sponzorov či spolupracovníkov. S Mary Stracenskou sa tentoraz stretneš online a zistíš, čo najviac zaujíma novinárov a ako sa s nimi najlepšie nadväzuje kontakt.

Marie Stracenská, vedúca vydania v spravodajskej televízii

OBSAH WORKSHOPOV A ONLINE ŠKOLENÍ

Workshopy na Zaježovej + jeden v Tatrách

Online školenia

SPOZNAJ ČARO ZAJEŽOVEJ

Takmer všetky workshopy organizujeme v blízkosti prírody vo Vzdelávacom centre Zaježová pri Zvolene. Centrum funguje na ekologických princípoch a návštevníkov v ňom motivujeme k aktívnej ochrane životného prostredia a k vzájomnej spolupráci.

AKO SI NA NÁS SPOMÍNAJÚ ABSOLVENTI?

Katka Nagy Pázmány
psychologička


Vďaka Sokratovmu inštitútu som spoznala Slovensko, v ktorom chcem žiť. Spriatelila som sa s ľuďmi, ktorí robia veci poctivo a úprimne. Získala som zručnosti a výborné kontakty, ale aj silu a nádej pre všetky moje nasledujúce kroky. Dodnes to považujem za najlepšie investovaný čas v mojom živote.

Katka Nagy Pázmány
psychologička


Vďaka Sokratovmu inštitútu som spoznala Slovensko, v ktorom chcem žiť. Spriatelila som sa s ľuďmi, ktorí robia veci poctivo a úprimne. Získala som zručnosti a výborné kontakty, ale aj silu a nádej pre všetky moje nasledujúce kroky. Dodnes to považujem za najlepšie investovaný čas v mojom živote.

Jakub Tomiš

strategický manažér

Vďaka štúdiu na Sokratovom inštitúte som sa stal súčasťou komunity ľudí, ktorí svoje nápady navzájom zveľaďujú a nie spochybňujú. Dovtedy to bolo prevažne naopak.

Jakub Tomiš
strategický manažér

Vďaka štúdiu na Sokratovom inštitúte som sa stal súčasťou komunity ľudí, ktorí svoje nápady navzájom zveľaďujú a nie spochybňujú. Dovtedy to bolo prevažne naopak.

POPLATOK ZA ROČNÝ PROGRAM

Celkové náklady na štúdium pre jedného uchádzača sa pohybujú okolo 2500 eur a zahŕňajú ubytovanie a stravu počas 7 štvordňových pobytových víkendoviek vo Vzdelávacom centre na Zaježovej a jednej v Tatrách, lektorné, náklady na koordináciu vzdelávania, mentoring, doplnkové školenia, konzultácie atď.

Vďaka príspevkom našich donorov a podporovateľov si však študenti hradia len približne 20 % reálnych nákladov. Poplatok za štúdium na Sokratovom inštitúte v ročníku 2024/2025 je možné rozdeliť na tri splátky po 195 eur (spolu 585 eur, pričom prvú splátku treba zaplatiť do 30. apríla 2024, druhú do 31. augusta 2024 a tretiu do 30. novembra 2024). Ak poplatok uhradíš naraz, máš nárok na zvýhodnenú sumu 560 eur.

Ak je pre teba poplatok objektívne príliš vysoký, môžeš si požiadať o štipendium do výšky 130 eur z každej splátky (resp. 390 eur, ak platíš jednorazovo). Žiadosti posudzujeme individuálne a celkovo udelíme maximálne 4 štipendiá.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Ak ti ešte chýba nejaká dôležitá informácia k Ročnému programu, pozri si odpovede na často kladené otázky alebo nám napíš na info@sokratovinstitut.sk.