Svetlo sveta uzrela naša nová, v poradí už 11. kniha. Ide o preklad knihy Hospicing modernity, ktorú napísala naša lektorka a profesorka globálneho vzdelávania Vanessa Machado de Oliveira Andreotti. Umieranie modernity do slovenčiny preložil Martin Djovčoš z Katedry anglistiky a amerikanistiky UMB v Banskej Bystrici.
Kniha Umieranie modernity prináša veľmi osobitý pohľad na našu budúcnosť. Autorka v nej opisuje svoje osobné príbehy a zamyslenia, a pritom s čitateľom/čitateľkou vedie dialóg. Nedáva jasné odpovede, ako bude vyzerať svet budúcnosti, a ani návody, čo máme robiť. Podporí nás však v tom, aby sme prehodnotili svoje zaužívané vzorce rozmýšľania, prebrali zodpovednosť za naše chyby a pracovali na vnútornej zmene, ktorá nám prinesie lepšie pochopenie ľudí s inými názormi, z iných kultúr alebo sociálnych vrstiev.
„Táto kniha nás pripraví na iné spolunažívanie, lebo pôžitky a pocit bezpečia sa raz pominú.” – Vanessa Machado de Oliveira
Našu knižnú novinku sme pokrstili v júni 2024 počas kolokvia, ktoré bolo oslavou nadväzujúcou na obhajoby sokratovských projektov študentov a študentiek 11. ročníka nášho Ročného programu. Krstnou mamou bola výkonná riaditeľka CEEV Živica a lektorka globálneho vzdelávania Zuzana Labašová. Na krst sme využili vyzretý organický materiál ako symbol prerodu starých vzorcov z modernity do nových vzorcov uvažovania, prežívania a správania.
Úvodom krstu sa nám prihovorila aj samotná autorka knihy Vanessa Andreotti, ktorá našich hostí a hostky pozdravila prostredníctvom videa. Po úvodnom pozdrave nadväzovala diskusia moderovaná rozhlasovou redaktorkou a absolventkou nášho sebarozvojového kurzu Za obzor Evkou Kopeckou. Prepis diskusie si môžete preťítať na portáli čierna labuť.
O AUTORKE
Vanessa sa narodila v Brazílii, v zmiešanej rodine nesúrodých kultúr. Obe staré mamy, guaraníovská (domorodá) i nemecká, boli negramotné a portugalčinu ovládali ako cudzí jazyk. Po búrlivom dospievaní si dokončila vzdelanie a stala sa učiteľkou. Niekoľko rokov učila na British Council v Brazílii a začala si všímať, že miestni obyvatelia vnímajú anglický jazyk ako bránu do sveta pokroku, avšak vlastnú kultúru a pôvod považujú v tomto procese za druhotriedne.
Vanessa išla následne študovať do Veľkej Británie, na Novom Zélande prednášala a študovala maorijskú kultúru. Začala sa venovať témam kolonializmu a postkoloniálnym teóriám, globálnemu vzdelávaniu a vzdelávaniu v pôvodných národoch. Svoje skúsenosti a vedomosti sa rozhodla prinášať aj študentom a študentkám Sokratovho inštitútu v rámci jedinečných workshopov o globálnom vzdelávaní.
Kniha je dostupná ZDARMA (resp. za cenu poštovného) vďaka podpore z Oficiálnej rozvojovej pomoci SR. Môžete ju získať cez e-shop Komenského inštitútu, ktorý patrí pod Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Ak by ste však chceli podporiť Sokratov inštitút, môžete tak urobiť poukázaním daru na portáli Darujme (odporúčaný príspevok je 15 EUR).
Publikácia vyšla v rámci projektu Rozvojové vzdelávanie v súvislostiach s číslom SAMRS/2023/RV/1/3 a bola podporená z prostriedkov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR.