eDeN – komunitná záhrada v Novej Dubnici
Nová Dubnica, okres Ilava, Trenčiansky kraj
Základné informácie
-
Vznik projektu:
2020/21 (8. ročník ročného programu) -
Kategória:
Klíma
-
Autor/ka projektu:
-
Stránka projektu:
Popis projektu
Na jar 2021 som ako svoj prvý sokratovský projekt v spolupráci s mestom založila a rozbehla komunitné kompostovanie na našom sídlisku v Novej Dubnici, keďže bioodpad nebol v tom čase v meste nijako triedený a končil v zmesovom odpade, čiže na skládke. Vtedy sa nám nepodarilo získať finančný grant aj na realizáciu komunitnej záhrady, preto som bola rada, že sme ako jediný sokratovský ročník kvôli pandémii mohli pokračovať v projektoch aj ďalší rok, a tak sme v máji 2022 už ako občianske združenie „eDeN v meste“ založili prvú komunitnú záhradu v Novej Dubnici spolu s tímom a susedmi, ktorí prejavili záujem o pestovanie v nej. Záhrada okrem veľkých drevených vyvýšených záhonov obsahuje aj nádrž na zachytávanie dažďovej vody, komunitné kompostéry, jedlé stromy a kríky, informačnú tabuľu a prvky na podporu mestskej biodiverzity. Cieľom projektu bolo nielen umožniť ľuďom z „paneláku“ dopestovať si rastlinky rovno pred domom, ale tiež oživiť komunitu na sídlisku, zblížiť susedov a susedky, skrášliť verejné priestranstvo a dať rodičom možnosť ukázať svojim deťom, že jedlo nepochádza zo supermarketov a zároveň ich učiť starostlivosti a úcte k prírode. Od jej vzniku sme v záhrade realizovali viacero ekovýchovných podujatí i rôznych aktivít ako swapy a pod. Naše občianske združenie sa postupne začalo venovať širšej palete činností, najmä vzdelávacím podujatiam, ochrane a obnove mokradí. A mimochodom, po našom úspešnom pilotnom projekte sa Nová Dubnica napokon stala zrejme prvým mestom na Slovensku, ktoré zaviedlo komunitné kompostovanie plošne na všetky sídliská.
Galéria
Napísali o nás
Tento projekt „nesmrdí“, ale dokonca vonia – človečinou. Nová Dubnica bude možno prvým mestom na Slovensku, ktoré ho zavedie plošne.
Čím by mal voňať odpad? Človečinou
„V Austrálii som natrafila na komunitné záhrady a kompostoviská ukryté medzi panelákmi. Povedala som si, že by bolo skvelé mať také niečo aj v Dubnici,“ hovorí mladá ekonómka Patrícia Krausová.
Austrálsky eko-sen v Novej Dubnici mení okolie aj ľudí
Vo videu sa dozviete, čo sa deje s bioodpadom na skládkach a ako ovplyvňuje klímu, aké sú lepšie spôsoby jeho spracovania, aké formy kompostovania poznáme, ako kompostovať správne a aké výhody vám to prinesie.





